Съюз на македонските студентски дружества в чужбина
Съюзът на македонските студентски дружества в чужбина е младежка организация създадена след Първата световна война.[1] Известна е още като Македонски студентски съюз в чужбина и като Съюз на македонските академични дружества в чужбина.
Главното представителство на тази организация се намира във Виена, Австрия. Във Виена забележителна е дейността на Йордан Гюрков за организирането на македонските студенти в дружества през 1922 г., като от началото на 1923 г. такива студентски дружества се създават и в Лайпциг. Във Виена се създава особено ентусиазирано студентско ядро, което е инициатор за организиране на студентите от Македония в Мюнхен, Будапеща, Женева и Брюксел и на други места. Учредителният конгрес на Македонския студентски съюз в чужбина се провежда в началото на януари 1925 г. в Лайпциг.[2] Тук се избира управително тяло, приема се устав и се определя Виена за седалище на Съюза.
В съобщението за създаването на МССЧ студентите от Македония заявяват на европейското общество и на колегите си от Международната студентска федерация, че те се организират в чужбина защото не могат да сторят това в родните си места, където българите са преследвани и подложени на най-варварско отношение от сръбските и гръцки власти. Никола Велев е назначен за съюзен организатор на Съюза през 1925 година.[3] През същата година възникнат други дружества и в Милано, Торино, Бари. През следващите години клонове на Съюза възникват в Страсбург, Марсилия, Гренобъл, Нанси, Лиеж, Болоня, Рим и Хайделберг. Всички те развиват активна антисръбска, антиюгославска и антигръцка пропаганда.
Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]
- „Писмо от Виена“, публикувано във в-к „Илинден. Орган на бившите македоно-одрински революционери“, година V, бр. 37, София, 18 септември 1925 година
Бележки[редактиране | редактиране на кода]
- ↑ Антони Гиза, Балканските държави и македонският въпрос, IV. По време на Първата световна война и след нея, 6. Македонски младежки организации.
- ↑ Списание България - Македония, бр. 1, 2012 г., Йордан Гюрков - титан на българския дух във Вардарска Македония, Христо Михайлов, Прилеп.
- ↑ Гребенаров, Александър. Легални и тайни организации на македонските бежанци в България (1918-1947), МНИ, София, 2006, стр.319.