Христо Бончев (опълченец)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Вижте пояснителната страница за други личности с името Христо Бончев.

Христо Бончев
български опълченец
В опълченската му униформа.
В опълченската му униформа.

Роден
Христо Христов Бончев
Починал
6 декември 1943 г. (93 г.)

Националностбългарин

Христов Бончев е български опълченец участващ в Боевете на върх Шипка на възраст 27 годинишна възраст.

Биография[редактиране | редактиране на кода]

Роден е на 4 февруари 1850 г. в колиби (село) Гайтаните, Габровско. Известен е със своето участие в Руско-турската Война, като български опълченец. Бива разпределен в 9-а Шипченска дружина под командването на подполковник Лвов, която се води една от самостоятелните опълченски дружини. Освен, че изпълнява военна дейност, той е назначен и за писар, поради факта че има калиграфски умения и така поддържа документацията на дружината.

На 21 септември 1922 г. Габровският градски общински съвет приема решение да обяви за почетни граждани опълченците, участвали в боевете на Шипка, сред тях е и Христо Бончев.[1]

На 23 април 1902 г. в двора на казармата на 23-ти пехотен шипченски полк в Казанлък, в присъствието на офицери, войници, граждани, чиновници и ученици, се полага основният камък на паметника на загиналите опълченци. Откриването му става пет месеца по късно – на 20 септември от военния министър Стефан Паприков, осветен е от Старозагорския митрополит Методий Кусев, в присъствието на опълченци.[2]

След войната е извикан в София, за да получи награда за вярна служба към родината. На тръгване от село Гайтаните, ходейки пеш, той шеговито се изказва: „Довиждане Българио, отивам в София!“

След това се установява в село Поповци, Габровско където живее до края на дните си. Интересен е факта че има общо 9 деца. Три от тях умират в ранна детска възраст. Другите шест оцеляват и продължават рода.

Христо Бончев умира на 6 декември 1943 г. в Габрово. Тленните му останки се намират в село Прахали, Габровско.

Надробният паметник на Христо Бончев

Фотография на надгробния паметник на Христо Бончев Опълченеца. На паметника е написано:

Христо Хр Бончев; Опълченец от Шипка; 6. XII. 1943 г. на 90 години (По данни на Държавен архив, Христо Бончев Опълченеца умира на 93-годишна възраст).

Налице е и втора фотография на паметника на негов сродник (син). Написано е:

Иван Хр. Бончев; 4. XI. 1965 г. на 79 години.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Минчев. Забравените Освободители-Опълченци // zakazanlak.bg, 3 март 2016 г. Посетен на 4 май 2019 г.
  2. Паметник на загиналите опълченци в Казанлък // Национален дарителски фонд „13 века България“, 6 юни 2006 г. Посетен на 4 май 2019 г.