Фридрих Вилхелм III: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
EmausBot (беседа | приноси)
м r2.7.2+) (Робот Добавяне: be:Фрыдрых Вільгельм III
мРедакция без резюме
Ред 28: Ред 28:
}}
}}


'''Фридрих Вилхелм III''' (на [[немски език|немски]] ''Friedrich Wilhelm III.'') е [[крал на Прусия|крал]] на [[Прусия]] ([[1797]]-[[1840]]) от династията [[Хоенцолерн]]. Той управлява по време на важни събития в европейската история - [[Наполеонови войни|Наполеоновите войни]] и [[Виенски конгрес|Виенския конгрес]].
'''Фридрих Вилхелм III''' ({{lang-de|Friedrich Wilhelm III}}) е [[крал на Прусия|крал]] на [[Прусия]] ([[1797]]-[[1840]]) от династията [[Хоенцолерн]]. Той управлява по време на важни събития в европейската история - [[Наполеонови войни|Наполеоновите войни]] и [[Виенски конгрес|Виенския конгрес]].


== Биография ==
== Биография ==
[[Файл:Frid-Wil III Kruger.jpg|мини|ляво|220px]]
[[Файл:Frid-Wil III Kruger.jpg|мини|ляво|220px]]
Фридрих Вилхелм е син на крал [[Фридрих Вилхелм II]] и [[Фредерика Луиза фон Хесен-Дармщат]]. Той взема участие във военните действия срещу [[Франция]] през [[1792]]-[[1794]]. През [[1793]] се жени за [[Луиза фон Мекленбург-Щрелиц]]. Наследява трона на [[16 ноември]] [[1797]].
Фридрих Вилхелм е син на крал [[Фридрих Вилхелм II]] и [[Фредерика Луиза фон Хесен-Дармщат]]. Той взема участие във военните действия срещу [[Франция]] през [[1792]]-[[1794]]. През [[1793]] г. се жени за [[Луиза фон Мекленбург-Щрелиц]]. Наследява трона на [[16 ноември]] [[1797]].


След идването си на власт Фридрих Вилхелм прави опит за известни реформи в управлението на Прусия, но без съществен резултат. Във външната политика се опитва да запазва [[неутралитет]] в Наполеоновите войни и не се включва във [[Втора коалиция|Втората]] и [[Трета коалиция|Третата коалиция]]. Въпреки това през [[1806]] Прусия е принудена да се включи във войната. В битката при [[Йена (град)|Йена]] на [[14 октомври]] [[1806]] Фридрих Вилхелм претърпява пълно поражение от [[Наполеон Бонапарт]] и трябва да бяга със семейството си в [[Източна Прусия]].
След идването си на власт, Фридрих Вилхелм прави опит за известни реформи в управлението на Прусия, но без съществен резултат. Във външната политика се опитва да запазва [[неутралитет]] в Наполеоновите войни и не се включва във [[Втора коалиция|Втората]] и [[Трета коалиция|Третата коалиция]]. Въпреки това през [[1806]] Прусия е принудена да се включи във войната. В [[Битка при Йена|битката при Йена]] на [[14 октомври]] [[1806]] г. Фридрих Вилхелм претърпява пълно поражение от [[Наполеон Бонапарт]] и трябва да бяга със семейството си в [[Източна Прусия]].


Мирният договор от [[Тилзит]] налага тежки условия на Прусия. Тя губи владенията си в [[Полша]], както и всички територии на запад от [[Елба (река)|Елба]], и трябва да издържа френските окупационни войски в страната. През последвалите години Фридрих Вилхелм провежда известни реформи в администрацията със съдействието на министри като [[Карл Щайн]] и [[Карл фон Харденберг]].
Мирният договор от [[Тилзит]] налага тежки условия на Прусия. Тя губи владенията си в [[Полша]], както и всички територии на запад от [[Елба (река)|Елба]], и трябва да издържа френските окупационни войски в страната. През последвалите години, Фридрих Вилхелм провежда известни реформи в администрацията със съдействието на министри като [[Карл Щайн]] и [[Карл фон Харденберг]].


През [[1813]], след поражението на Наполеон в [[Русия]], Фридрих Вилхелм сключва съюз с император [[Александър I (Русия)|Александър I]], въпреки че [[Берлин]] все още е под френска окупация. Пруските войски играят важна роля в победите на съюзниците през 1813-[[1814]], като самият Фридрих Вилхелм пътува с основните армии, заедно с императорите Александър I и [[Франц II]].
През [[1813]], след поражението на Наполеон в [[Русия]], Фридрих Вилхелм сключва съюз с император [[Александър I (Русия)|Александър I]], въпреки че [[Берлин]] все още е под френска окупация. Пруските войски играят важна роля в победите на съюзниците през 1813-[[1814]], като самият Фридрих Вилхелм пътува с основните армии, заедно с императорите Александър I и [[Франц II]].

{{commonscat|Friedrich Wilhelm III of Prussia|Фридрих Вилхелм III}}
{{commonscat|Friedrich Wilhelm III of Prussia|Фридрих Вилхелм III}}
На Виенския конгрес през [[1815]] Прусия получава значителни територии, сред които [[Вестфалия]], но не успява да присъедини цяла [[Саксония]]. Наред с [[Австрия]] и Русия, Прусия става основният поддръжник на европейския ред, установен от конгреса. Самият Фридрих Вилхелм заема все по-консервативни позиции и се отказва от своето обещание от 1813 да въведе в Прусия [[конституция]].
На Виенския конгрес през [[1815]] Прусия получава значителни територии, сред които [[Вестфалия]], но не успява да присъедини цяла [[Саксония]]. Наред с [[Австрия]] и Русия, Прусия става основният поддръжник на европейския ред, установен от конгреса. Самият Фридрих Вилхелм заема все по-консервативни позиции и се отказва от своето обещание от 1813 г. да въведе [[конституция]] в Прусия.


Фридрих Вилхелм III умира на [[7 юни]] [[1840]] и е наследен от най-големия си син [[Фридрих Вилхелм IV]].
Фридрих Вилхелм III умира на [[7 юни]] [[1840]] и е наследен от най-големия си син [[Фридрих Вилхелм IV]].

Версия от 20:01, 10 януари 2013

Тази статия е за краля на Прусия. За херцога на Саксония-Алтенбург вижте Фридрих Вилхелм III (Саксония-Алтенбург).

Фридрих Вилхелм III
5-и крал на Прусия
Мандат
16 ноември 1797 – 7 юни 1840 г.

Роден
Починал
7 юни 1840 (69 г.)
СъпругаЛуиза фон Мекленбург-Щрелиц
Подпис
Фридрих Вилхелм III в Общомедия

Фридрих Вилхелм III (Шаблон:Lang-de) е крал на Прусия (1797-1840) от династията Хоенцолерн. Той управлява по време на важни събития в европейската история - Наполеоновите войни и Виенския конгрес.

Биография

Фридрих Вилхелм е син на крал Фридрих Вилхелм II и Фредерика Луиза фон Хесен-Дармщат. Той взема участие във военните действия срещу Франция през 1792-1794. През 1793 г. се жени за Луиза фон Мекленбург-Щрелиц. Наследява трона на 16 ноември 1797.

След идването си на власт, Фридрих Вилхелм прави опит за известни реформи в управлението на Прусия, но без съществен резултат. Във външната политика се опитва да запазва неутралитет в Наполеоновите войни и не се включва във Втората и Третата коалиция. Въпреки това през 1806 Прусия е принудена да се включи във войната. В битката при Йена на 14 октомври 1806 г. Фридрих Вилхелм претърпява пълно поражение от Наполеон Бонапарт и трябва да бяга със семейството си в Източна Прусия.

Мирният договор от Тилзит налага тежки условия на Прусия. Тя губи владенията си в Полша, както и всички територии на запад от Елба, и трябва да издържа френските окупационни войски в страната. През последвалите години, Фридрих Вилхелм провежда известни реформи в администрацията със съдействието на министри като Карл Щайн и Карл фон Харденберг.

През 1813, след поражението на Наполеон в Русия, Фридрих Вилхелм сключва съюз с император Александър I, въпреки че Берлин все още е под френска окупация. Пруските войски играят важна роля в победите на съюзниците през 1813-1814, като самият Фридрих Вилхелм пътува с основните армии, заедно с императорите Александър I и Франц II.

На Виенския конгрес през 1815 Прусия получава значителни територии, сред които Вестфалия, но не успява да присъедини цяла Саксония. Наред с Австрия и Русия, Прусия става основният поддръжник на европейския ред, установен от конгреса. Самият Фридрих Вилхелм заема все по-консервативни позиции и се отказва от своето обещание от 1813 г. да въведе конституция в Прусия.

Фридрих Вилхелм III умира на 7 юни 1840 и е наследен от най-големия си син Фридрих Вилхелм IV.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Frederick William III of Prussia в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​

Предшественик:
Фридрих Вилхелм II

Крале на Прусия
(1797 – 1840)
Наследник:
Фридрих Вилхелм IV

Шаблон:Link GA