Теофраст: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 20: Ред 20:
}}
}}


'''Теофраст''' ({{lang-el|Θεόφραστος}}, [[370 г. пр.н.е.|370]] – ок. [[285 г. пр.н.е.]]), роден и живял в [[Ересос]] на о-в [[Лесбос]] е ученик на [[Аристотел]] в [[Перипатетици|Перипатетическата школа]].
'''Теофраст''' ({{lang-el|Θεόφραστος}}, [[370 г. пр.н.е.|370]] – ок. [[285 г. пр.н.е.]]), роден и живял в [[Ересос]] на о-в [[Лесбос]], е ученик на [[Аристотел]] в [[Перипатетици|Перипатетическата школа]].


На млади години отива в [[Атина]] и първоначално учи в училището на [[Платон]]. След смъртта на Платон се присъединява към Аристотел. Аристотел завещава на Теофраст трудовете си и го посочва за негов наследник на Лицея. Теофраст е на този пост 36 години и през това време училището процъфтява. Наричат го „бащата на ботаниката“ заради неговите трудове за растенията. След смъртта му, атиняните го почитат с публично погребение. Негов наследник като началник на училището е [[Стратон]].
На млади години отива в [[Атина]] и първоначално учи в училището на [[Платон]]. След смъртта на Платон се присъединява към Аристотел. Аристотел завещава на Теофраст трудовете си и го посочва за негов наследник на Лицея. Теофраст е на този пост 36 години и през това време училището процъфтява. Наричат го „бащата на ботаниката“ заради неговите трудове за растенията. След смъртта му атиняните го почитат с публично погребение. Негов наследник като началник на училището е [[Стратон]].


Неговите интереси са много – от [[биология]] и [[физика]] до [[етика]] и [[метафизика]]. Двата негови ботанически труда, достигнали до нас – Historia Plantarum и,,За растенията" имали голямо влияние за науката по време на Ренесанса. Други оцелели негови творби са,,Характери",,,За чувствата", „[[Литика (Теофраст)|За камъните]]“ и фрагменти от,,Физика" и,,Метафизика". Теофраст учи [[граматика]] и езици и продължава работата на Аристотел по [[логиката]]. Разглежда пространството като подредба на телата, времето като случайно [[движение]] и движението като необходимо следствие от всяка дейност. В етиката той разглежда щастието като зависещо от външно влияние и също като добродетел, и казва, че,,Животът се управлява от щастието, не от мъдростта".
Неговите интереси са много – от [[биология]] и [[физика]] до [[етика]] и [[метафизика]]. Двата негови ботанически труда, достигнали до нас – „Historia Plantarum“ и „За растенията“ – имали голямо влияние за науката по време на Ренесанса. Други оцелели негови творби са „Характери“, „За чувствата“, „[[Литика (Теофраст)|За камъните]]“ и фрагменти от „Физика“ и „Метафизика“. Теофраст учи [[граматика]] и езици и продължава работата на Аристотел по [[логиката]]. Разглежда пространството като подредба на телата, времето като случайно [[движение]] и движението като необходимо следствие от всяка дейност. В етиката той разглежда щастието като зависещо от външно влияние и също като добродетел, и казва, че „животът се управлява от щастието, не от мъдростта“.


Цялата налична биографска информация за него е предоставена от „Животът на философите“ на [[Диоген Лаерций]], написана около 400 години след времето на Теофраст, но „няма вътрешна неправдоподобност в повечето от това, което Диоген описва“.<ref>Sir Arthur Hort, Introduction to ''Enquiry into Plants''.</ref> Неговото рождено име е '''Тиртам''', но по-късно става известен с прякора „Теофраст“ („божествен израз“), даден му по преданието от Аристотел, заради елегантната му реч.
Цялата налична биографска информация за него е предоставена от „Животът на философите“ на [[Диоген Лаерций]], написана около 400 години след времето на Теофраст, но „няма вътрешна неправдоподобност в повечето от това, което Диоген описва“.<ref>Sir Arthur Hort, Introduction to ''Enquiry into Plants''.</ref> Неговото рождено име е '''Тиртам''', но по-късно става известен с прякора „Теофраст“ („божествен израз“), даден му по преданието от Аристотел заради елегантната му реч.


Според някои източници бащата на Теофраст се казвал Месап, който бил женен за Аргиопа и имал син Церцион, но това не е сигурно.
Според някои източници бащата на Теофраст се казвал Месап, който бил женен за Аргиопа и имал син Церцион, но това не е сигурно.

Версия от 21:07, 31 януари 2018

Теофраст
Θεόφραστος Ἐρέσιος
древногръцки философ

Роден
около 371 г. пр.н.е.
Починал
287 г. пр.н.е. (84 г.)
неизвестно

Учил вЛикейска школа
Философия
РегионЗападна философия
ЕпохаАнтична философия
ШколаПерипатетическа школа
ИнтересиЕтика, логика, метафизика, натурфилософия, биология
Теофраст в Общомедия

Теофраст (Шаблон:Lang-el, 370 – ок. 285 г. пр.н.е.), роден и живял в Ересос на о-в Лесбос, е ученик на Аристотел в Перипатетическата школа.

На млади години отива в Атина и първоначално учи в училището на Платон. След смъртта на Платон се присъединява към Аристотел. Аристотел завещава на Теофраст трудовете си и го посочва за негов наследник на Лицея. Теофраст е на този пост 36 години и през това време училището процъфтява. Наричат го „бащата на ботаниката“ заради неговите трудове за растенията. След смъртта му атиняните го почитат с публично погребение. Негов наследник като началник на училището е Стратон.

Неговите интереси са много – от биология и физика до етика и метафизика. Двата негови ботанически труда, достигнали до нас – „Historia Plantarum“ и „За растенията“ – имали голямо влияние за науката по време на Ренесанса. Други оцелели негови творби са „Характери“, „За чувствата“, „За камъните“ и фрагменти от „Физика“ и „Метафизика“. Теофраст учи граматика и езици и продължава работата на Аристотел по логиката. Разглежда пространството като подредба на телата, времето като случайно движение и движението като необходимо следствие от всяка дейност. В етиката той разглежда щастието като зависещо от външно влияние и също като добродетел, и казва, че „животът се управлява от щастието, не от мъдростта“.

Цялата налична биографска информация за него е предоставена от „Животът на философите“ на Диоген Лаерций, написана около 400 години след времето на Теофраст, но „няма вътрешна неправдоподобност в повечето от това, което Диоген описва“.[1] Неговото рождено име е Тиртам, но по-късно става известен с прякора „Теофраст“ („божествен израз“), даден му по преданието от Аристотел заради елегантната му реч.

Според някои източници бащата на Теофраст се казвал Месап, който бил женен за Аргиопа и имал син Церцион, но това не е сигурно.

Historia plantarum, 1549

Бележки

  1. Sir Arthur Hort, Introduction to Enquiry into Plants.
Уикицитат
Уикицитат
Уикицитат съдържа колекция от цитати от/за

Шаблон:Философ-мъниче Шаблон:Древна Гърция-мъниче

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Theophrastus в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​