Арка на Тит: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
м г. от н.е. -->г.; козметични промени
Ред 1: Ред 1:
[[Image:RomeArchofTitus02.jpg|мини|Арката на Тит]]
[[Файл:RomeArchofTitus02.jpg|мини|Арката на Тит]]
'''Арката на Тит''' е построена в чест на победата ([[триумф]]а) на император [[Тит]] в [[Юдея]] и завладяването на [[Ерусалим]]. Арката е еднопроходна и е висока 15,4 м. Тя е обсипана богато с релефи. Под арката минава главната улица на Римския форум – [[Виа Сакра]]. Построена е от император [[Домициан]] скоро след смъртта на неговия по-голям брат Тит през 81 г. от н.е. в чест на [[обсада и превземане на Ерусалим (70)|превземането на Йерусалим]] през 70 г. от н.е. Във вътрешността на арката, от едната страна е изобразен император Тит на колесница, коронован като победител, а от другата – плячката от разграбения Йерусалим.
'''Арката на Тит''' е построена в чест на победата ([[триумф]]а) на император [[Тит]] в [[Юдея]] и завладяването на [[Ерусалим]]. Арката е еднопроходна и е висока 15,4 м. Тя е обсипана богато с релефи. Под арката минава главната улица на Римския форум – [[Виа Сакра]]. Построена е от император [[Домициан]] скоро след смъртта на неговия по-голям брат Тит през 81 г. в чест на [[обсада и превземане на Ерусалим (70)|превземането на Йерусалим]] през 70 г. Във вътрешността на арката, от едната страна е изобразен император Тит на колесница, коронован като победител, а от другата – плячката от разграбения Йерусалим.


В най-високата част на свода е изобразен Тит след смъртта му – вдигнат на небето от орел. Това изображение е препратка към легендата на [[Ромул]], който също след смъртта си бил взет на небето от орел.
В най-високата част на свода е изобразен Тит след смъртта му – вдигнат на небето от орел. Това изображение е препратка към легендата на [[Ромул]], който също след смъртта си бил взет на небето от орел.
Ред 7: Ред 7:


== Посвещение ==
== Посвещение ==
[[Картинка:Canaletto (I) 054.jpg|thumb|Картина на Бернардо Белото, в която е отразено състоянието на арката през [[1744]]]]
[[Файл:Canaletto (I) 054.jpg|мини|Картина на Бернардо Белото, в която е отразено състоянието на арката през [[1744]]]]
Надписът на арката гласи:
Надписът на арката гласи:


Ред 22: Ред 22:


== Външни препратки ==
== Външни препратки ==
*[http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Gazetteer/Places/Europe/Italy/Lazio/Roma/Rome/.Texts/PLATOP*/Arcus_Titi.html Samuel Ball Platner, ''A Topographical Dictionary of Ancient Rome'':] Arch of Titus
* [http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Gazetteer/Places/Europe/Italy/Lazio/Roma/Rome/.Texts/PLATOP*/Arcus_Titi.html Samuel Ball Platner, ''A Topographical Dictionary of Ancient Rome'':] Arch of Titus
*[http://www.inrometoday.it/phototour/romanforum/titusarch/index.htm Арката на Тит] История и снимки
* [http://www.inrometoday.it/phototour/romanforum/titusarch/index.htm Арката на Тит] История и снимки


{{Юдейско-римски войни}}
{{Юдейско-римски войни}}

Версия от 20:00, 18 септември 2018

Арката на Тит

Арката на Тит е построена в чест на победата (триумфа) на император Тит в Юдея и завладяването на Ерусалим. Арката е еднопроходна и е висока 15,4 м. Тя е обсипана богато с релефи. Под арката минава главната улица на Римския форум – Виа Сакра. Построена е от император Домициан скоро след смъртта на неговия по-голям брат Тит през 81 г. в чест на превземането на Йерусалим през 70 г. Във вътрешността на арката, от едната страна е изобразен император Тит на колесница, коронован като победител, а от другата – плячката от разграбения Йерусалим.

В най-високата част на свода е изобразен Тит след смъртта му – вдигнат на небето от орел. Това изображение е препратка към легендата на Ромул, който също след смъртта си бил взет на небето от орел.

След тази победа израелската държава е опустошена, израелтяните се разпръскват по света и държавата им не съществува като обособена единица през следващите почти 2000 години, докато не е създаден съвременен Израел.

Посвещение

Картина на Бернардо Белото, в която е отразено състоянието на арката през 1744

Надписът на арката гласи:

SENATVS
POPVLVSQVE·ROMANVS
DIVO·TITO·DIVI·VESPASIANI·F(ILIO)
VESPASIANO·AVGVSTO

Сенатът и римският народ (посвещават или издигнали тази арка) на божествения Тит Веспасиан Август, син на божествения Веспасиан

Вижте също

Външни препратки