Арнолфо ди Камбио: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
доп
Ред 31: Ред 31:


== Биография ==
== Биография ==
Арнолфо изучава живопис при [[Чимабуе]] и скулптура при Никола Пизано .
Той е главният помощник на [[Николо Пизано]] при работата му по мраморния амвон на [[Сиенска катедрала|Сиенската катедрала]] (1265-1268). Скоро започва да работи самостоятелно в жанра на погребалната скулптура.
Той е главният помощник на [[Николо Пизано]] при работата му по мраморния амвон на [[Сиенска катедрала|Сиенската катедрала]] (1265-1268). Скоро започва да работи самостоятелно в жанра на погребалната скулптура.


През 1266-1267 г. ди Камбио се намира в Рим, а статуята на крал [[Шарл I Анжуйски]] на [[Капитолия]] е негова творба.
* През 1276-1277 г. ди Камбио се намира в Рим, а статуята на крал [[Шарл I Анжуйски]] на [[Капитолия]] е негова творба.
* През 1281 г. той създава фонтан в Перуджа, а фигурите, които оцеляват са сега в Националната галерия на Умбрия.

Около 1282 г. завършва паметника на кардинал дьо Брей в църквата „Сан Доменико“ в [[Орвието]]. Скулптурата на Мадоната на гробницата на кардинал ди Камбио е изваяна чрез преправяне на статуя на римската богиня на изобилието. Възможно е проектът на катедралата да принадлежи на ди Камбио.
* Около 1282 г. завършва паметника на кардинал дьо Брей в църквата „Сан Доменико“ в [[Орвието]]. Скулптурата на Мадоната на гробницата на кардинал ди Камбио е изваяна чрез преправяне на статуя на римската богиня на изобилието. Възможно е проектът на катедралата да принадлежи на ди Камбио.
* В същото време той създава сцени за [[Рождество Христово]] за „Санта Мария Маджоре“ и Санта Мария в [[Арачели]], паметникът на папа [[Бонифаций VIII]] (1300 г.) и [[бронз]]овата [[статуя]] на св. Петър в базиликата на Св. Петър.

В същото време той създава сцени за [[Рождество Христово]] за „Санта Мария Маджоре“ и Санта Мария в [[Арачели]], паметникът на папа [[Бонифаций VIII]] (1300 г.) и [[бронз]]овата [[статуя]] на св. Петър в базиликата на Св. Петър.
<gallery caption="" class="center">
<gallery caption="" class="center">
Файл:Arnolfo di cambio e collaboratore, bonifacio VIII tra due profeti (1296-1300) 02.JPG | [[Бонифаций VIII]] (1300 г.)
Файл:Arnolfo di cambio e collaboratore, bonifacio VIII tra due profeti (1296-1300) 02.JPG | [[Бонифаций VIII]] (1300 г.)

Версия от 13:50, 30 април 2019

Арнолфо ди Камбио
Arnolfo di Cambio
италиански скулптор и архитект

Роден
около 1240 г.
Починал
около 8 март 1302 г. (62 г.)

Националност Италия
Кариера в изкуството
СтилПредренесанс
Направлениескулптура
Известни творбидекоративни елементи на Санта Мария дел Фиоре, Санта Кроче
Семейство

Уебсайтarnolfodicambio.it
Арнолфо ди Камбио в Общомедия

Арно́лфо ди Ка́мбио (на италиански: Arnolfo di Cambio, ок.1240 – 1310, Флоренция) е италиански скулптор и архитект от втората половина на XIII век, чието творчество олицетворява прехода от готиката към ранния Ренесанс[1].

Биография

Арнолфо изучава живопис при Чимабуе и скулптура при Никола Пизано . Той е главният помощник на Николо Пизано при работата му по мраморния амвон на Сиенската катедрала (1265-1268). Скоро започва да работи самостоятелно в жанра на погребалната скулптура.

  • През 1276-1277 г. ди Камбио се намира в Рим, а статуята на крал Шарл I Анжуйски на Капитолия е негова творба.
  • През 1281 г. той създава фонтан в Перуджа, а фигурите, които оцеляват са сега в Националната галерия на Умбрия.
  • Около 1282 г. завършва паметника на кардинал дьо Брей в църквата „Сан Доменико“ в Орвието. Скулптурата на Мадоната на гробницата на кардинал ди Камбио е изваяна чрез преправяне на статуя на римската богиня на изобилието. Възможно е проектът на катедралата да принадлежи на ди Камбио.
  • В същото време той създава сцени за Рождество Христово за „Санта Мария Маджоре“ и Санта Мария в Арачели, паметникът на папа Бонифаций VIII (1300 г.) и бронзовата статуя на св. Петър в базиликата на Св. Петър.

Източници

  1. Arnolfo di Cambio // Енциклопедия Британика. Посетен на 30 април 2019. (на английски)

Литература

  • Tomasi, Michele (February 2007). „Lo stil novo del Gotico italiano“. Medioevo (121): pp. 32 – 46.

Външни препратки

Шаблон:Архитект-мъниче