Орденсбург Мариенбург: Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Mioqard (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Mioqard (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Ред 29: Ред 29:


=== Начало ===
=== Начало ===
[[Файл:Castillo de Malbork, Polonia, 2013-05-19, DD 45.jpg|ляво|мини|224x224пкс|[[Тухлена готика|Тухлени готически]] детайли на замъка.]]
[[Файл:Castillo de Malbork, Polonia, 2013-05-19, DD 45.jpg|ляво|мини|213x213px|[[Тухлена готика|Тухлени готически]] детайли на замъка.]]
Замъкът е построен от [[Тевтонски орден|Тевтонския орден]] след завладяването на [[Пруски кръстоносен поход|Стара Прусия]]. Неговата основна цел е да укрепи техния контрол над района след потушаването на [[Пруски въстания|Великото пруско въстание]] на [[Балти|балтийските племена]] през 1274 г. Не съществуват съвременни документи, свързани с неговото изграждане, така че фазите на замъка са разработени чрез изучаване на архитектурата и административните записи на Ордена и по-късните истории. Работата е продължила до около 1300 г., под егидата на командващия [[Хайнрих фон Вилнове]].<ref>Emery 2007, p. 143</ref> Замъкът се намира на югоизточния бряг на река [[Ногат]]. Наречен е ''Мариенбург'' в чест на Дева Мария, покровителка на религиозния Орден.<ref>[https://www.solosophie.com/malbork-castle-poland-largest-castle-in-the-world/ "Malbork Castle: Easy Day Trip from Gdańsk to World's Largest Castle! - solosophie".] 31 January 2018.</ref> Орденът е създаден в [[Акра]] (днешен [[Израел]]). Когато последната крепост на Кръстоносните походи пада на мюсюлманските араби, Ордена премества централата си във [[Венеция]], преди да пристигне в [[Прусия]].
Замъкът е построен от [[Тевтонски орден|Тевтонския орден]] след завладяването на [[Пруски кръстоносен поход|Стара Прусия]]. Неговата основна цел е да укрепи техния контрол над района след потушаването на [[Пруски въстания|Великото пруско въстание]] на [[Балти|балтийските племена]] през 1274 г. Не съществуват съвременни документи, свързани с неговото изграждане, така че фазите на замъка са разработени чрез изучаване на архитектурата и административните записи на Ордена и по-късните истории. Работата е продължила до около 1300 г., под егидата на командващия [[Хайнрих фон Вилнове]].<ref name=":0">Emery 2007, p. 143</ref> Замъкът се намира на югоизточния бряг на река [[Ногат]]. Наречен е ''Мариенбург'' в чест на Дева Мария, покровителка на религиозния Орден.<ref>[https://www.solosophie.com/malbork-castle-poland-largest-castle-in-the-world/ "Malbork Castle: Easy Day Trip from Gdańsk to World's Largest Castle! - solosophie".] 31 January 2018.</ref> Орденът е създаден в [[Акра]] (днешен [[Израел]]). Когато последната крепост на Кръстоносните походи пада на мюсюлманските араби, Ордена премества централата си във [[Венеция]], преди да пристигне в [[Прусия]].

Малборк става все по-важен след завладяването на Тевтонските рицари на Данциг ([[Гданск]]) и [[Померания]] през 1308 г. Административният център на Ордена е преместен в Мариенбург от Елбинг (дн. [[Елбльонг]]). [[Велик магистър на Тевтонския орден|Великият магистър на Тевтонския орден]] [[Зигфрид фон Фойхтванген]], който пристига в Мариенбург от Венеция, предприема следващата фаза по строителството на крепостта.<ref name=":0" /> През 1309 г., след [[Папа|папското]] преследване на рицарите [[Тамплиери]] и тевтонското превземане на Данциг, Фойхтванген премества щаба си в пруската част от монашеската държава на Ордена. Той избра мястото на Мариенбург, удобно разположено на Ногат в делтата на [[Висла]]. Както при повечето градове по това време, новият център е зависим от вода за транспортиране.


== Вижте също ==
== Вижте също ==

Версия от 12:26, 15 май 2019

Орденсбург Мариенбург
Обект на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО
В регистъраCastle of the Teutonic Order in Malbork
РегионЕвропа и Северна Америка
Местоположение Полша
ТипКултурно
Критерииii, iii, iv
Вписване1997  (21-ва сесия)
Разширение2008
54.0397° с. ш. 19.0278° и. д.
Местоположение в Полша
Орденсбург Мариенбург в Общомедия

Орденсбург Мариенбург (на немски: Ordensburg Marienburg) е замък, построен от Тевтонския орден в Мариенбург (Малборк), на територията на днешна Полша. Той е класически пример за средновековно укрепление и е най-големият тухлен замък в света и един от най-впечатляващите такива в Европа и е част от Световното културно наследство на ЮНЕСКО.[1]

Строителството му започва през 1280 г. от Тевтонските рицари, германски католически орден от кръстоносци, които се опитват да създадат теокрация. Надграждането на укреплението не спира и през следващите 230 години, поради което днес съоръжението се състои на практика от 3 замъка, отделени един от друг с ровове и кули. В ниската част са се разполагали търговците, в средния замък, до който се е стигало с подвижен мост, са живеели рицарите, а в най-високата част са били сградите с религиозно предназначение и се е извършвало обучението на рицарската армия.

Орденът му дава името Мариенбург в чест на Мария, майката на Иисус. През 1466 г. по време на разделянето на Прусия на източна и западна част, замъкът и градът стават част от западна Кралска Прусия. Служи като една от няколкото полски кралски резиденции с няколко години шведска окупация. След 1772 г. замъкът отново попада под германска власт за около 200 години. След загубата на Германия през Втората световна война, земята е дадена на Полша от Съюзниците. Силно повреден, замъкът е реновиран под егидата на съвременна Полша през втората половина на XX век, както и през 2016 г. Днес замъкът служи като музей.

История

Начало

Тухлени готически детайли на замъка.

Замъкът е построен от Тевтонския орден след завладяването на Стара Прусия. Неговата основна цел е да укрепи техния контрол над района след потушаването на Великото пруско въстание на балтийските племена през 1274 г. Не съществуват съвременни документи, свързани с неговото изграждане, така че фазите на замъка са разработени чрез изучаване на архитектурата и административните записи на Ордена и по-късните истории. Работата е продължила до около 1300 г., под егидата на командващия Хайнрих фон Вилнове.[2] Замъкът се намира на югоизточния бряг на река Ногат. Наречен е Мариенбург в чест на Дева Мария, покровителка на религиозния Орден.[3] Орденът е създаден в Акра (днешен Израел). Когато последната крепост на Кръстоносните походи пада на мюсюлманските араби, Ордена премества централата си във Венеция, преди да пристигне в Прусия.

Малборк става все по-важен след завладяването на Тевтонските рицари на Данциг (Гданск) и Померания през 1308 г. Административният център на Ордена е преместен в Мариенбург от Елбинг (дн. Елбльонг). Великият магистър на Тевтонския орден Зигфрид фон Фойхтванген, който пристига в Мариенбург от Венеция, предприема следващата фаза по строителството на крепостта.[2] През 1309 г., след папското преследване на рицарите Тамплиери и тевтонското превземане на Данциг, Фойхтванген премества щаба си в пруската част от монашеската държава на Ордена. Той избра мястото на Мариенбург, удобно разположено на Ногат в делтата на Висла. Както при повечето градове по това време, новият център е зависим от вода за транспортиране.

Вижте също

Външни препратки

Източници

Шаблон:Полша-мъниче

Шаблон:Замък-мъниче