Шимане

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Шимане
島根県
Административно деление на Япония
Знаме
      
Герб
Префектура Шимане на картата на ЯпонияПрефектура Шимане на картата на Япония
Страна Япония
РегионЧугоку
ОстровХоншу
Административен центърМацуе
Площ6707,95 km²
Население689963 души (2016)
103 души/km²
Райони5
Общини19
ГубернаторМизогучи Зенбей
ISO 3166-2JP-32
Официален сайтwww1.pref.shimane.lg.jp
Карта на префектура Шимане заедно с островите Оки
Карта на префектура Шимане заедно с островите Оки
Шимане в Общомедия

Шимане (на японски: 島根県, по английската Система на Хепбърн Shimane-ken, Шимане-кен) е една от 47-те префектури на Япония. Шимане е с население от 761 503 жители (1 октомври 2005 г.) и има обща площ от 6707,29 km2. Град Мацуе е административният център на префектурата.

Острови Оки в Японско море също са част от префектурата.

География[редактиране | редактиране на кода]

Префектура Шимане се намира на брега на Японско море от страната на регион Чугоку. Заради планинския пейзаж, оризовите ферми се намират най-вече в равнината на Изумо, където е разположен и град Изумо.[1] Друга главна форма на релефа е полуостров Шимане. Полуостровът пресича Японско мое от Изумо до Сакайминато, който се намира в префектура Тотори. Полуостров Шимане формира две солени езера – Шинджи и Накауми. Остров Дайкон се намира в езерото Накауми. Извън остров Хоншу, островите Оки също са част от префектура Шимане. Оки са част от националния парк Дайкон-Оки.[1] И Шимане и Южна Корея предявяват искане за собственост върху остров Лейнкорт.

Повечето главни градове са разположени по крайбрежието на морето или по протежението на реките.[1] През 2004 и 2005 г. много общини в Япония се сливат, Шимане не е изключение.

Градове[редактиране | редактиране на кода]

Сградата на градския съвет в Масуда.

Осем града се намират в префектурата, Мацуе е административен център, а най-малкия е Гоцу. Градовете Масуда, Унан, Ясуги и Гоцу имат слабо увеличение на населението през 2007 г. в резултат на направени сливания.

Климат[редактиране | редактиране на кода]

Префектурата има субтропичен климат. Зимата е облачна с леки превалявания от сняг, а лятото е леко влажно. Средната годишна температура е 14,6 °C. По време на дъждовния сезон, от юни до средата на юли вали дъжд всеки ден. Най-високата средна температура от 26,3 градуса е през месец август.

Вижте също[редактиране | редактиране на кода]

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. а б в 新編 中学校社会科地図 Updated Social studies map for Junior High school. 帝国書院 Teikoku Shoin, 2007. ISBN 4-8071-4091-4.

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]