JAS 39 Gripen: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Gripenbg (беседа | приноси)
Ред 87: Ред 87:
* [[Dassault Mirage 2000]]
* [[Dassault Mirage 2000]]


== Външни препратки ==
* [http://www.gripen.com/]
{{commons|Saab JAS-39 Gripen}}
{{commons|Saab JAS-39 Gripen}}



Версия от 00:23, 29 септември 2007

SAAB JAS 39
Файл:Картинка:Swedish JAS-39 Gripen landing.jpg
Описание
Страна производителШвеция
ТипМногоцелеви изтребител
ПроизводителSAAB
Произведен1996->
Произведени бройки184 на въоръжение през септември 2006; още близо 240 са поръчани
Единична цена$45-50 млн. (2006)
Първи полет9 декември 1988
Използван отВоенновъздушни сили на Швеция Военновъздушни сили на Швеция
Военновъздушни сили на РЮА
Унгарски военновъздушни сили
В експлоатация от1996
Състояниена въоръжение
Тактико-технически данни
Размах на крилете8,4 m
Височина4,5 m
Таван на полета15 240 m
JAS 39 Gripen в Общомедия

SAAB JAS 39 Gripen (Грифон) е шведски изтребител, произведен от компанията SAAB. В момента е на въоръжение във Военновъздушните сили на Швеция, Унгария, Чехия и Република Южна Африка. През април 2007 Норвегия подписва споразумение за сътрудничество в развитието на самолета.

Конструкция и развитие

"Грипен" е замислен като самолет, съчетаващ висока ефективност, гъвкавост и издръжливост. Съкращението JAS произлиза от думите Jakt (въздушен бой), Attack (наземни удари) Spaning (разузнаване). Така се подчертава многоцелевата роля на изтребителя. Проектът за самолета е одобрен през 1982 година, когато шведското министерство на отбраната решава да проведе конкурс за създаването на нов самолет, отколкото закупуването на употребявани американски изтребители. Грипен (на шведски - грифон) е и символът на провинцията Сьодерманланд, където се намира град Линшьопинг, седалището на SAAB.

Основната мисъл, с която е създаден самолета, е той да развива високи скорости и да запазва изключителната си маневреност независимо от височината на полета. Съвременното му оборудване улеснява управлението. Грипен изисква три пъти по-малко средства за поддръжка от своя предшественик - Виген. Дизайнът му включва делтоидни крила, подобни на тези на Виген. Любопитен факт за самолета е, че той може да каца на обикновени магистрали и да се презарежда за по-малко от 10 минути с помощта на 5-членен екипаж. Едно от първоначалните изисквания е било самолетът да може да каца на 800-метрови писти. Това е постигнато с увеличаването на предните криле, които служат като въздушни спирачки. Усъвършенстваната аеродинамика позволява на Грипен да носи товари до 6500 килограма и в същото време да запазва високата си маневреност и до развива скорости от порядъка на 2 Мах.

Служба

За момента Грипен е на пълноценна служба само в Шведските военновъздушни сили, които са поръчали общо 204 самолета (досега са доставени 140), включително 28 двуместни модела за тренировки. Военновъздушните сили на Унгария и Чехия разполагат с 14 самолета всяка, които са наети, и може би в бъдеще купени. И в двата случая два от самолетите са двуместни. Военноъздушните сили на Република Южна Африка също са поръчали 28 машини. Българското министерство на отбраната беше близо до сключване на сделка с SAAB за подмяна на изтребителите МиГ-29, но беше решено, че по-евтина би излязла модернизацията на руските самолети. Хърватия може би ще замени своите МиГ-21 с Грипен. Същото ще направи и Румъния, най-вероятно през 2008 година. Други потенциални купувачи са Бразилия, Гърция, Дания, Естония, Индия, Латвия, Литва, Норвегия, Словакия, Тайланд и Швейцария.

Инциденти

От първият полет на самолета досега са станали пет катастрофи, от които две преди той да бъде въведен в употреба. Това създава образ на самолета като несигурен.

  • На 2 февруари 1989 първият прототип катастрофира по време на кацане, извършвайки шестия си поред полет. Пилотът оцелява по чудо само с една счупена ръка.
  • На 8 август 1993 година друг Грипен се разбива на стокхолмския остров Лонгхолмен, близо до моста Вестерброн. Самолетът е бил управляван от същия пилот, който този път е катапултирал преди катастрофата. При инцидента няма ранени.
  • На 20 септември 1999 година изтребител от поделението в Сотенес се разбива в езерото Венерн по време на учение. Самолетът попада в турбуленция и пилотът катапултира. Той пада в езерото невредим и е спасен от хеликоптер 27 минути по-късно.
  • На 1 юни 2005 година друг самолет от поделението в Калинге отказва да приема пилотски команди по време на полет. Пилотът катапултира и се приземява с парашут без наранявания. Причините за инцидента все още се изясняват.
  • На 19 април 2007 самолет от поделението в Люлео катастрофира на пистата край Видсел, северна Швеция. Поради повреда в катапулта на машината пилотът катапултира без никакво предупреждение. Инцидентът се разследва.

Характеристики

Основни характеристики

  • Екипаж : 1-2
  • Дължина  : 14.1 метра
  • Размах на крилете : 8.4 метра
  • Височина : 4.5 метра
  • Площ на крилете : 25.54 кв. метра
  • Бойно тегло : 8,750 килограма
  • Максимално летателно тегло : 14,000 килограма
  • Двигател : Volvo Aero RM12, с тяга 54 kN, 80 kN с доизгорител

Технически характеристики

  • Максимална скорост : 2 Мах (2120 км/ч)
  • Максимална дължина на полета без презареждане : 800 километра
  • Таван на полета : 15,000 метра

Въоръжение

Други самолети от серията

29 - 32 - 35 - 37 - 39

Серийни модели

  • JAS 39 Gripen A/B
  • JAS 39 Gripen C/D

На въоръжение

Вижте Също

Външни препратки