Аманула Кан

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Аманула Кан
Крал на Афганистан
Управлениеот 9 юни 1926 г.
до 14 януари 1929 г.
2 години, 7 месеца и 5 дни
Коронация9 юни 1926 г.
НаследникИнаятула Кан
Лични данни
Роден
Починал
25 април 1960 г. (67 г.)
Погребан вДжалалабад, Афганистан
Семейство
ДинастияБаракзай
БащаХабибула Кан
МайкаСарвар Султана Бегум
БракСорая Тарзи
Аманула Кан в Общомедия

Аманула Кан (на пущунски: امان الله خان‎‎) е принц от 1919 до 1926 г., а след 1926 г. крал на Афганистан.[1][2] След третата англо-афганистанска война, Афганистан успява да придобие независима външна политика, освободена от влиянието на Обединеното кралство, а управлението му е белязано от драматични политически и социални промени. Той е първият афганистански владетел, който се опитва да модернизира Афганистан по западните модели. Въпреки това, той не успява в това, поради народното въстание на Хабибула Калакани и неговите последователи. На 14 януари 1929 г. Аманула абдикира и бяга в съседна Британска Индия, докато страната влиза в кратка гражданска война. От Британска Индия той отива в Европа, където живее в Цюрих, Швейцария, до смъртта си през 1960 г.

Биография[редактиране | редактиране на кода]

Ранни години[редактиране | редактиране на кода]

Аманула Кан е роден на 1 юни 1892 г. в Пагман близо до Кабул, Емирство Афганистан. Той е третият син на емир Хабибула Кан. Аманула е назначен като губернатор на Кабул и контролира армията и съкровищницата и получава вярност от повечето племенни лидери.

Русия претърпява комунистическата си революция, което довежда до напрегнати отношения между страната и Обединеното кралство. Аманула използва възможността, за да спечели независимостта на Афганистан по външните си отношения. Той води изненадваща атака срещу британците в Индия на 3 май 1919 г., което е началото на третата англо-афганска война. След първоначалните успехи, войната е в застой, тъй като Обединеното кралство все още не може да се възстанови с разходите за Първата световна война. Примирие е постигнато към края на 1919 г., а Афганистан е напълно свободен от британско влияние.

Реформи[редактиране | редактиране на кода]

Аманула се радва на популярност в Афганистан и използва влиянието си за модернизиране на страната. Той създава нови космополитни училища за момчета и момичета в региона и отменя вековни традиции като строгите кодове за облекло за жените. Той увеличава търговията с Европа и Азия. Също така предлага модернистка конституция, която включва равноправни права и индивидуални свободи. Съпругата му, кралица Сорая Тарзи изиграва огромна роля по отношение на политиката му към жените. Тази бърза модернизация създава реакция и въстание, известно като бунтовете „Кохот“, което е потушено през 1924 г. Той също така се среща с много бахаи в Индия и Европа, като донася книги, които все още се намират в библиотеката в Кабул. По-късно служат като едно от обвиненията, когато е свален.

По това време, външната политика на Афганистан се занимава предимно със съперничеството между Съветския съюз и Обединеното кралство, т.нар. Голяма игра. Всеки от тях се опитва да спечели благоволението на Афганистан, за да може другата власт да получи влияние в региона. Този ефект е противоречив, но като цяло благоприятен за Афганистан. Аманула създава ограничени афганистански военновъздушни сили, състоящи се от дарени съветски самолети.

Посещение в Европа[редактиране | редактиране на кода]

Аманула Кан и първият Президент на Турция, Мустафа Кемал Ататюрк в Анкара, 1928 г.
В Берлин с Паул фон Хинденбург, 1928 г.

Аманула пътува до Европа в края на 1927 г. Афганистанският крал и кралицата излизат от Карачи и по пътя се срещат с крал Фауад от Египет в Кайро. Те предприемат голяма европейска визита: Италия, пристигащи на 8 януари 1928 г., където се срещат с крал Виктор Емануил III, заедно с неговия министър-председател Бенито Мусолини и папа Пий XI във Ватикана; Франция, пристигане в Ница на 22 януари 1928 г., в Париж на 25 януари, среща с президента Гастон Думерг; Белгия, пристигане в Брюксел на 8 февруари, среща с крал Алберт I и кралица Елизабет Баварска. Следващата спирка е Германия. На 22 февруари се среща с президента Паул фон Хинденбург. След това пътува до Великобритания като гост на крал Джордж V и кралица Мери Тек. Последно посещава Полша на 2 май 1928 г.[3]

Революция и абдикация[редактиране | редактиране на кода]

По време на посещението на Аманула в Европа, опозицията срещу неговата власт се увеличава, въстанието в Джалалабад кулминира в поход към столицата и голяма част от армията дезертира, вместо да окаже съпротива. В началото на 1929 г. Аманула абдикира и отива във временно изгнание в Британска Индия. Неговият брат Инаятула Кан става следващият крал на Афганистан за няколко дни, докато Хабибула Калакани узурпира властта.

Калакани управлява 9 месеца и е заменен от Мохамед Надир Шах на 13 октомври 1929 г. Аманула се опитва да се завърне в Афганистан, но не получава достатъчно подкрепа от хората. От Британска Индия, бившият крал пътува до Европа и се установява в Италия, а по-късно в Швейцария. Междувременно, Надир Шах пропагандира, че завръщането му в Афганистан е невъзможно.

Смърт[редактиране | редактиране на кода]

Мавзолей на Аманула Кан в Джалалабад.

Аманула Кан умира в Цюрих, Швейцария, през 1960 г. Тялото му е транспортирано в Афганистан и погребано в източния град Джалалабад. Малцина от многото му реформи са продължени, след смъртта му.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Poullada, L. B. AMĀNALLĀH // Encyclopædia Iranica. Online. United States, Columbia University.
  2. Royal Ark
  3. Paraskiewicz, Kinga. Historyczna wizyta Amanullaha Chana króla Afganistanu w Europie (1927–1928) (The Historic visit of Amanullah Khan, King of Afghanistan, in Europe /1927-78/). Księgarnia Akademicka, 2014. с. 29–71.; source of information on the route and the particular dates of visits to various countries
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Amanullah Khan в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​