Контрафорс
Контрафорсът е архитектурна конструкция, изградена срещу или стърчаща от стена, служеща за поддържане или укрепване на стената.[1] Контрафорсите са доста често срещани при по-старите сгради като средство за осигуряване на опора за противодействие на страничните сили, произтичащи от Покривните конструкции, които нямат адекватно укрепване.
Терминът „контрафорс“ може да бъде синоним на подпора и често се използва, когато се отнася за язовири, подпорни стени и други структури, задържащи земята.
Ранни примери за контрафорси са открити в храма Eanna (в древен Урук), датиращи още от 4-то хилядолетие пр.н.е.
Терминология[редактиране | редактиране на кода]
В допълнение към аркбутаните и обикновените подпори, тухлените и зиданите контрафорси, които поддържат ъглите на стените, могат да бъдат класифицирани според техния план. Захващащият или затегнат контрафорс има L-образен план, заобикалящ ъгъла; ъгловият контрафорс има два контрафорса, които се срещат под ъгъл; контрафорсът за отклонение е подобен на ъгловия, но контрафорсите са отдалечени от ъгъла; диагоналният (или „френски“) контрафорс е на 135° спрямо стените (45° от мястото, където би бил обикновеният контрафорс). [2] [3]
Галерията по-долу показва погледа отгоре надолу към различните видове контрафорси (тъмносиви), поддържащи ъгловата стена на конструкцията (светлосива).
- Чертежи на контрафорси
Галерия[редактиране | редактиране на кода]
- Примери за контрафорси
Контрафорс и аркбутан, предимно скрити, носещи стени на Уестминстърския дворец
Фасадни контрафорси на Миланската катедрала, Италия
Контрафорсна Язовирна стена на язовир „Розеленд“ край град Албервил, Франция.
Дебелите контрафорси характеризират архитектурата на земетръсния барок като тези в църквата в Паоай, Филипините
Контрафорси на западната страна на джамията Укба в Кайруан, Тунис
Контрафорсите за поддържане на стената на тази къща в редица са изградени след събарянето на съседната ѝ къща като част от пожара в мина Centralia през 1962 г. в Пенсилвания, САЩ.
Къща във Франция от XIV век с три контрафорса
Константиновата арка в Рим с четири контрафорса под формата на колони
Контрафорси на Кьонигсбергската катедрала от XIV век
Контрафорсни стълбове на външната стена на малката базилика „Св. Мартин и Кастул Римскйи“ в Ландсхут
Вижте също[редактиране | редактиране на кода]
Източници[редактиране | редактиране на кода]
- ↑ [1]
- ↑ Glossary : Buttress. // www.lookingatbuildings.org.uk.
- ↑ Edward Wyatt. CHURCH ARCHITECTURE : SPIRES AND BUTTRESSES. // www.prestbury.net.
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Buttress в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |