Колективизация: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
преп, вижте също, кат, меп
измъкване от микро
Ред 1: Ред 1:
[[Картинка:442px-Kolkhozianos.jpg|мини|Съветски [[плакат]], гласящ "Приятелю, присъедини се в колхоза"]]
'''Колективизацията''' представлява въвеждане на колективна форма на собственост и стопанисване в [[селско стопанство|селското стопанство]] и опит за неговото механизиране.
'''Колективизацията''' представлява система на земеделска оргнизация, при която се въвежда колективна форма на собственост и стопанисване върху средствата за производство в [[селско стопанство|селското стопанство]] (земята, оборудването, животните и растенията).

В СССР колективизацията се въвежда от [[Сталин]] в края на 20-те години и се съзадават колективните ферми - [[колхоз]]и и [[совхоз]]и. В България в следващите години след завземането на властта от Отечествения фронт през 1944 започва повсеместно и насилствено обединение на дребните земеделски собственици в [[АПК]]-та и [[ТКЗС]]-та.


== Вижте също ==
== Вижте също ==
* [[Комасация]]
* [[Комасация]]
* [[Национализация]]
* [[Национализация]]
{{мъниче}}

[[Категория:Селско стопанство]]
[[Категория:Селско стопанство]]
{{микромъниче|09:29, 13 декември 2007 (UTC)}}


[[cs:Jednotné zemědělské družstvo]]
[[cs:Jednotné zemědělské družstvo]]

Версия от 03:49, 19 януари 2008

Файл:442px-Kolkhozianos.jpg
Съветски плакат, гласящ "Приятелю, присъедини се в колхоза"

Колективизацията представлява система на земеделска оргнизация, при която се въвежда колективна форма на собственост и стопанисване върху средствата за производство в селското стопанство (земята, оборудването, животните и растенията).

В СССР колективизацията се въвежда от Сталин в края на 20-те години и се съзадават колективните ферми - колхози и совхози. В България в следващите години след завземането на властта от Отечествения фронт през 1944 започва повсеместно и насилствено обединение на дребните земеделски собственици в АПК-та и ТКЗС-та.

Вижте също