Цено Марков: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
беседа
Редакция без резюме
Ред 9: Ред 9:
}}
}}


'''Цено Марков''', приел по-късно името '''Цено Маркович''' или '''Цене Маркович''' ({{lang-sr|Цене Марковић|Cene Marković}}) e [[войвода]] на [[ВМОРО]], по-късно станал [[сърбоман]]ин и оглавил чета на [[Сръбска въоръжена пропаганда в Македония|сръбската въоръжена пропаганда]], действала в Западна Македония .
'''Цено (Цене) Марков''', приел по-късно името '''Маркович''' ({{lang-sr|Цене Марковић|Cene Marković}}), e [[войвода]] на [[Вътрешна македоно-одринска революционна организация|Вътрешната македоно-одринска революционна организация]], по-късно станал [[сърбомани]]н и оглавил чета на [[Сръбска въоръжена пропаганда в Македония|сръбската въоръжена пропаганда]], действала в Западна [[Македония (област)|Македония]].


==Биография==
==Биография==
Роден е през [[1864]] година в Тетовско, където живее до петнадесетата си година, след което заминава на гурбет в [[България]], а после и в [[Русия]]. По време на престоя си в Русия завършва подофицерска школа, известно време служи на руска служба, след което се връща в България, а след това заминава за [[Македония (област)|Македония]] и се включва като войвода в борбата на [[ВМОРО]] срещу [[Османска империя|османското]] владичество. По-късно обаче се присъединява към сръбските четници и започва да действа срещу българските чети от лявата страна на река [[Вардар]]. При започването на [[Балканска война|Балканската война]] напада турските караули на [[Мердара]].
Роден е през [[1864]] година в Тетовско, където живее до петнадесетата си година, след което заминава на гурбет в [[България]], а после и в [[Русия]]. По време на престоя си в Русия завършва подофицерска школа, известно време служи на руска служба, след което се връща в България, а след това заминава за Македония и се включва като войвода в борбата на ВМОРО срещу [[Османска империя|османското]] владичество.
По-късно обаче Марков се присъединява към сръбските четници и започва да действа срещу българските чети от лявата страна на река [[Вардар]]. При започването на [[Балканска война|Балканската война]] напада турските караули на [[Мердара]].


В началото на [[Първа световна война|Първата световна война]] се бие при [[Белград]] против [[Австро-Унгария|австро-унгарските]] войски, а след това е изпратен от сръбските служби да противодейства срещу дейността на българското разузнаване. След разгрома на сръбските войски през [[1915]] година и настъплението на българската армия в района на [[Тетово]] Цено Маркович успява да се спаси и бяга пеш в [[Албания]].
В началото на [[Първа световна война|Първата световна война]] се бие при [[Белград]] против [[Австро-Унгария|австро-унгарските]] войски, а след това е изпратен от сръбските служби да противодейства срещу дейността на българското разузнаване. След разгрома на сръбските войски през [[1915]] година и настъплението на българската армия в района на [[Тетово]] Цено Маркович успява да се спаси и бяга пеш в [[Албания]].

Версия от 06:46, 17 май 2012

Цено Маркович
сърбомански войвода
Роден
Починал
?
Цено Маркович в Общомедия

Цено (Цене) Марков, приел по-късно името Маркович (Шаблон:Lang-sr), e войвода на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, по-късно станал сърбоманин и оглавил чета на сръбската въоръжена пропаганда, действала в Западна Македония.

Биография

Роден е през 1864 година в Тетовско, където живее до петнадесетата си година, след което заминава на гурбет в България, а после и в Русия. По време на престоя си в Русия завършва подофицерска школа, известно време служи на руска служба, след което се връща в България, а след това заминава за Македония и се включва като войвода в борбата на ВМОРО срещу османското владичество.

По-късно обаче Марков се присъединява към сръбските четници и започва да действа срещу българските чети от лявата страна на река Вардар. При започването на Балканската война напада турските караули на Мердара.

В началото на Първата световна война се бие при Белград против австро-унгарските войски, а след това е изпратен от сръбските служби да противодейства срещу дейността на българското разузнаване. След разгрома на сръбските войски през 1915 година и настъплението на българската армия в района на Тетово Цено Маркович успява да се спаси и бяга пеш в Албания.

Впоследствие се бие на Солунския фронт. Жени се в Битоля, но скоро след това заминава на север със сръбската армия. След края на войната се завръща в къщи и заварва изгорял дома си, запален в знак на отмъщение.[1]

Бележки

Открийте още информация за Цено Марков в нашите сродни проекти: