ФК Арис (Солун): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Известен бразилски футболист, шампион на България с Лудогорец, състезавал се още в родната Бразилия и Израел.
Етикети: Визуален редактор Редакция чрез мобилно устройство Редакция чрез мобилно приложение
Reverted good faith edits by 151.251.253.71 (talk): Rv. (TW)
Етикет: Връщане
Ред 63: Ред 63:
* {{Флагче|Испания}} [[Тони Калво]]
* {{Флагче|Испания}} [[Тони Калво]]
* {{Флагче|Уругвай}} [[Себастиан Абреу]]
* {{Флагче|Уругвай}} [[Себастиан Абреу]]
*Лукас Саша


== Известни треньори ==
== Известни треньори ==

Версия от 09:36, 18 юли 2019

ФК Арис
Αθλητικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης ο Άρης Ποδοσφαιρική Ανώνυμη Εταιρεία
Прозвище"Богът на войната"
Основан25 март 1914
ДържаваГърция
Стадионст.Клеантис Викелидис
Капацитет22 800
Президент Димитрис Илиадис
Старши треньор Сулис Пападопулос
ПървенствоГръцка Суперлига
2018/20195-о
Екипи и цветове
Домакин
Гост
ФК Арис в Общомедия

ФК „Арис“ в Солун е сред най-големите гръцки футболни отбори. Основан е на 25 март 1914 г. Цветовете им – жълто и черно, представляват цветовете на Византия. Тимът е ставал 3 пъти шампион и 1 път е печелил Купата на Гърция. Отборът е наречен на Арес – гръцкия бог на войната. „Арис“ е сред 5-те най-подкрепяни клуба в Гърция.

История

Създаден е през 1914 г. Цветовете на отбора са жълто и черно, напомнящи на Византия, а клубът е кръстен на Арес – богът на войната, чийто образ е представен в емблемата.

Арис е създаден от група от 22 млади приятели в кафе-бар в района на Вотси на 25 март 1914 г. Това е било вдъхновено от двете Балкански войни от 1912 – 1913 г., когато Гърция воюва срещу Османската империя преди да се влезе във война с България.

В гръцката митология Арис е божество, което е в противоречие с Херкулес. В началото клубът се намира на територия в близост до Арката и гробницата на Галерий, но след присъединяването на два малки футболни клуба през 1919 и 1921 г., той е преместен в близост до ул. "Флеминг”.

Първият официален мач на тима е през 1923 г. срещу друг солунски клуб Мегас Александрос. Тази година отбелязва и първата си титла, след като Арис е обявен за регионален шампион на Македония, нещо, което се повтаря през следващата година. Неговата първа национална титла е през 1928 г.

В ранния период на гръцкия футбол, поради липсата на професионална лига имало три малки лиги в Атина, Гръцка Македония и Пирея. Победителите в трите турнира играят помежду си за да определят шампионът на страната. Арис завършва 14 пъти първи в Солун и успява да спечели първата си титла през 1928, когато побеждава атинския първенец Атромитос два пъти, както и един път пирейския Етникос.

През тази година дебют прави и най-важният играч на отбора Клеантис Викелидис. Втората титла печели през 1932, надигравайки Олимпиакос и Панатинайкос.

Последната титла е през 1946 г., единственото първенство по време на гръцката цивилна война, надигравайки Олимпиакос и АЕК Атина. От основаването на Алфа Етники, отборът не е печелил титла, въпреки че завършва с равни точки с Олимпиакос през 1980 г., но Арис губи решителната среща.

Арис успява да задържи позицията си на силен отбор, класирайки за европейските турнири. След 80-те години клубът регистрира спад, а финансови проблеми тогава водят до изпадането на отбора два пъти – през 1997 и 2005 г. Но след връщането си и двата пъти успява да се класира за Европа.

Играчи с най-много попадения (и мачове):

  • Динос Куис – той е най-добрият играч в историята, носил фланелката на Полузащитник, играе за жълто-черните между 1975 и 1991 година. Вкарал е 141 гола в 473 мача за тима. Той е и рекордьор по изиграни срещи за Арис.
  • Александрос Алексиадис – е друга звезда на Арис през периода 1963 – 1975. Той е на второ място в голмайстори списък на Арис, след като вкарва 127 гола в 301 мача за клуба.

Фенове

Клубът е 5-ят най-подкрепян в страната, има много фенове, най-вече в Беломорска Тракия и Македония.

Тяхното съперничество е с местните ПАОК и Ираклис, както и с атинските Олимпиакос, Панатинайкос и АЕК. Приятелски отношения се поддържат с фен-клубове на „Борусия“ от Дортмунд, френския „Сент Етиен“ и българския „Ботев Пловдив“.

Най-фанатизираните ултраси на „Арис“ са разположени на южната трибуна на клубния стадион „Клеантис Викелидис“. Във финала за Националната купа на Гърция през 2010 година срещу „Панатинайкос“ в Атина се изсипват 25 000 жълто-черни, което се счита от специалистите за най-голямата футболна миграция в Гърция.

Успехи

  • Шампион на Гърция (3):

1928, 1932, 1946

1970

Известни футболисти

Известни треньори

Източници