3117
редакции
== Внасяне на ред в държавата ==
С огромната си енергия и точна преценка за хората и стопанските процеси Колбер си поставя трудната задача да установи ред в икономическото състояние на държавата. По това време суперинтендант на финансите и [[Никола Фуке]] - способен, но безотговорен човек, когото Луи ХІV подозира в укриване на средства.<ref>Inès Murat, ''Colbert'', Charlottesville 1984, p. 62</ref> Колбер подсилва съмненията, като посочва нередовните и непълни отчети, давани от Фуке. След внимателно организирана акция те успяват да го отстранят през септември 1661 г., след което Фуке е подложен на тежък съдебен процес и накрая затворен. Сега Колбер свободно се заема с финансовите въпроси. Той бързо се издига и концентрира в ръцете си редица постове: контрольор по сградите (1664), суперинтендант на финансите (1665), отговорник за ''Maison du Roi'' - елитните военни части (1668) и министър на флота (1669).
Първата цел на министъра са [[Данък|данъците]], които се намират в хаотично състояние.<ref>Борислав Гаврилов, ''Векът на абсолютизма 1648-1788'', София 1999, с.
[[Файл:Colbert-5.jpg|ляво|мини|Портрет на Колбер, худ. Клод Льофевр]]
== Насърчаване на икономическата активност ==
Като привърженик на меркантилизма, Колбер е убеден, че най-важният източник на пари е [[Международна търговия|външната търговия]].
Колбер погрешно смята, че [[Конкуренция|конкуренцията]] е вредна и подкрепя създаването на [[Монопол|монополи]]. За да защити френското производство, налага мита на вносните стоки, създавайки по този начин прототипа на по-късноя [[протекционизъм]]. Задължава колониите да търгуват само с родината си, с
== Оценки за делото му ==
Много от неговите съвременници не одобряват твърде взискателната му политика, която ограничава свободата на стопанска инициатива. Това са именно най-активните участници в икономическия живот - търговците, манифактуристите, банкерите. Оценките на историците са положителни. Известни са думите на [[Волтер|'''Волтер''']]: "И днес [1751 г.] усещаме какви добрини е сторил за кралството министърът Колбер. Тогава още не се е усещало. Той е работил за неблагодарници."<ref>Франсоа Волтер, ''Векът на Луи ХІV'', т. ІІ, София 2015, с. 68</ref> '''Инес Мюра''' в отличната си книга за Колбер прави подобен извод "Неговата воля и амбиция за Франция са толкова големи, че оставят своите следи за много години напред, а в някои отношения - и до днес [края на ХХ в.]." '''Жан Майер''': "В своя живот Колбер е бил изключително мразен. Малко хора са го обичали и още по-малко са виждали неговите изключителни способности. Рядко се случва министър на финансите да бъде популяран. В една демокрация той изобщо не би станал министър, още по-малко "пръв министър". Смъртта му е била приета с радост от населението. Но истината е, че той не е направил нищо, за да стане популярен."<ref>Jean Meyer, ''Colbert'', Paris 1981, p. 11</ref>
== Семейство ==
|