Направо към съдържанието

Уикипедия:Мистификации и шеги/АИА/Александру Македонски

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Александру Македонски
Alexandru Macedonski
снимка от 1890 година
снимка от 1890 година
Роден14 март 1854 г.
Починал24 ноември 1920 г. (66 г.)
Националност Румъния
Активен период1872 – 1920
Жанрпоезия, проза, театър
Темазначими
НаправлениеРомантизъм
Неоромантизъм
Парнасизъм
Символизъм
Реализъм
Неокласицизъм
Дебютни творби„Желанието на поета“
Известни творби„Смъртта на Данте“

СъпругаАна Рали-Слътиняну
Деца5 момчета и 1 дъщеря
Подпис
Александру Македонски в Общомедия

Александру Македонски (на румънски: Alexandru Macedonski) е най-значимият и известен румънски поет след Михай Еминеску. Също така писател, драматург и публицист. Вдъхновен от френската класическа литература е първият представител на символизма в румънската литература. Антагонист на представителите на кръга Юнимея. През 2006 година, посмъртно, е избран за член на Румънската академия.

По бащина линия, семейството е с произход от Македония, откъдето и фамилията. Има различни съвременни хипотези за произхода на баща му – български, сръбски, арумънски, но прадядо му се е казвал Стоян Минчо, а дядо му по бащина линия носи името Димитър Македонски. [1] Димитър става влашки пандур и се жени за баба му Зоя, дъщеря на руски или полски офицер. Баща му като руски офицер и военен министър на Влахия се представя за потомък на литовското благородство. Майката на поета е с болярско потекло от Олтения. Той е трето дете в семейството. По-голямата му сестра Екатерина е омъжена за представител на рода Гика и също е поетеса. По-големият му брат Димитрий Македонски е военен, а по-малкият брат Владимир е адвокат в Букурещ и също така публицист.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Alexandru Macedonski в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​