Направо към съдържанието

Христо Кюркчиев

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Христо Кюркчиев
български революционер

Роден
1872 г.
Починал
1941 г. (69 г.)
ПогребанЦентрални софийски гробища, София, Република България

Христо Петров (Петрушев) Кюркчиев е български революционер, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация.[1]

Роден е в 1872 година в Крушево. Родът му произхожда от крушевското село Бучин, но поради преследвания от турци дядо му Трайче Стрезов се изселва в града. Христо Кюркчиев завършва гимназия и говори френски и турски. Занимава се с обущарство. В 1896 година влиза в Крушевския комитет на ВМОРО.[2]

При избухването на Илинденско-Преображенското въстание в 1903 година в Крушево и обявяването на Крушевската република Кюркчиев заедно с Вангел Дину, Георги Чаче, Теохар Нешков, Димитър Секулов и Никола Балю влиза в Привременното правителство.[3] Обявен е за градоначалник и за ръководител на полицията, която е разделена на десет групи, начело с десетари.

След потушаването на въстанието заради това, че е защитил жените от турската администрация заедно с Димитър Секулов са изпратени от Бахтиар паша в Битоля. Кюркчиев се спасява преди общата амнистия от април 1904 година и емигрира в България, където отваря обущарски дюкян. Умира в 1941 година от инсулт.

  1. Колектив. Национално-освободителното движение на македонските и тракийските българи 1878-1944. Том 2. София, МНИ, 1995. с. 321.
  2. Майски, Никола Киров. Крушово и борбитѣ му за свобода. София, печ. „Стопанско развитие“, 1935. с. 17.
  3. Силяновъ, Христо. Освободителнитѣ борби на Македония. Т. I. Илинденското възстание. София, Издание на Илинденската организация, 1933. с. 293.