Широка лъка

Широка лъка
България
41.6802° с. ш. 24.581° и. д.
Широка лъка
Област Смолян
41.6802° с. ш. 24.581° и. д.
Широка лъка
Общи данни
Население371 души[1] (15 март 2024 г.)
Надм. височина1050 m
Пощ. код4710
Тел. код03030
МПС кодСМ
ЕКАТТЕ83274
Администрация
ДържаваБългария
ОбластСмолян
Община
   кмет
Смолян
Николай Мелемов
(ГЕРБ; 2011)
Кметство
   кмет
Широка лъка
Васил Седянков
(ГЕРБ)
Широка лъка в Общомедия

Широка лъка е село в Южна България. Намира в община Смолян (23 км северозападно), Област Смолян, на 16 км и на 5 км съответно от Пампорово и с. Стойките и на 22 км югоизточно от Девин. Обявено е за архитектурен и фолклорен резерват. Селото е получило името си от старобългарската дума „лъка“, означаваща 'извивка, кривина, лъкатушене'.

Широка лъка е известна със своите автентични родопски къщи, като Згуровската, Учиковската и Григоровската къщи.

Една от местните забележителности е построената (според преданието издигната само за 38 дена) през 1834 г. църква „Св. Богородица“. Иконостасът на църквата е уникален по своя стил. Предполага се, че е рисуван от ученици на братята Димитър и Захари Зограф от Самоков. Съществува и хипотезата, че самите те да са изографисали църквата. В близост до църквата се намира старото училище, построено през 1835 г. Освен със забележителната си архитектура, Широка лъка е известна и с песните си, които са съпроводени от каба гайда.

Широка Лъка е от селата, в които се е родила и се развива родопската песен. Много от най-известните певци и гайдари на родопския фолклор са родени тук. Доказателство за това е създаденото през 1972 г. Средно музикално училище за народни песни и инструменти.

География

Село Широка лъка се намира в планински район.Надморската височина е 1058м.

Разположено е в долината на Широколъшка река в местността Широката лъка, между Переликския дял на Родопите и рида Чернатица. Около селото се намират селата Гела, Стикъл, Солища и Стойките.

История

Къщата на Екзарх Стефан

През последните години бяха публикувани няколко книги за Широка лъка: "Болгарский широколыкский говор" с автор А. Н. Соболев (2001), "Широка лъка и говорът на широколъчани" с автори Р. Радичев, Г. Паликъщов Г. Радичев (2004), "Широка лъка огнищена вяра просвета и култура в Родопите" с автор Р. Радичев (2006) както и книгата на доайена в учителската дейност покойният вече Никола Гьочев.

Религии

Религията е християнство.

Обществени институции

Цъквата Св. Богородица и килийното училище Св. Пантелеймон на Широка Лъка

В селото има две църкви: „Св. Богородица[2] и „Св. Никола“. Първата е изградена за 38 денонощия през 1834 г. и е изографисана от Димитър Зограф и Захарий Зограф. В двора й се намира Килийното училище "Свети Панталеймон", построено през 1888 година. В строежа му взема активно участие цялото население на селото. То функционира до 1936 година.

В Широка лъка се намира Национално училище за фолклорни изкуства-Широка лъка[3].

Културни и природни забележителности

Центърът на Широка Лъка с Народно читалище "Екзарх Стефан I" (ляво)

Селото се отличава със своята архитектура и е част от Стоте национални туристически обекта, Български туристически съюз. Печатът за обекта се намира в информационния център в Народно читалище "Екзарх Стефан I".

Редовни събития

На всяка първа неделя от март се провежда кукерският празник Песпонеделник. Съборът на село Гела е на първата неделя от месец август Илинден.

Личности

Радка Кушлева "Родопският славей" - първата родопска певица

Бележки

  1. www.grao.bg
  2. Вижте снимката на църква „Успение Богородично“ в Галерията.
  3. Вижте снимката „Национално училище за фолклорни изкуства „Широка лъка“ в Галерията.

Външни препратки

Източници

А. Н. Соболев. Болгарский широколыкский говор. Синтаксис. Лексика духовной культуры. Тексты. Марбург, 2001.

Галерия