Портал:Астрономия

от Уикипедия, свободната енциклопедия
редактиране 

Астрономия

O nosso conhecimento sobre astronomia evolui graças ao desenvolvimento de novos aparelhos, especialmente o telescópio.
O nosso conhecimento sobre astronomia evolui graças ao desenvolvimento de novos aparelhos, especialmente o telescópio.

Астрономията е естествена наука, която изучава небесните тела (като например звездите, планетите, кометите, естествените спътници и галактиките) и явленията, които протичат извън земната атмосфера (например реликтовото излъчване). Тя се занимава с физическата и химическата еволюция на небесните обекти, с тяхното движение, като и с развитието на Вселената. Още с появата на първите цивилизации, се правят наблюдения към небето. Много по-късно с изобретението на телескопа се прави революция в изследването на звездите, разкривайки се все повече и повече подробности около тях. В момента астрономията е разделена на няколко изследователски области, при които целта и начина на получаване на информация се различават.

редактиране 

Избрана статия

Звездата е небесно тяло, представляващо голямо кълбо газ, произвеждащо енергия чрез превръщане на водород в хелий. Тази енергия се разпространява в пространството под формата на електромагнитно излъчване. Звездите в нощното небе трептят поради многобройните отражения и пречупвания на светлината при преминаването ѝ през земната атмосфера. Най-близката до Земята звезда е Слънцето. Светлината от него достига до нас за 8 минути. След Слънцето най-близката звезда е Проксима Центавър, която е отдалечена на 40 трилиона километра и светлина ѝ стига до Земята за 4,3 години. Много от звезди са гравитационно свързани с други звезди, оформяйки двойни звезди или по-големи групи, наречени звездни купове. Звездите не са разпределени равномерно във вселената, а са групирани в галактики. още »


редактиране 

Избрана биография

редактиране 

Избрани картинки

M82 (NGC3034) е галактика с активно звездообразуване, намираща се на 12 млн. св.г. от Земята, по посока на съзвездието Голяма мечка. още »

 
редактиране 

Знаете ли че?

… когато и как се формира Пояс на Гулд

… че според американския физик Фриймън Дайсън напреднала извънземна цивилизация може да изгради около своята звезда масивна сфера и да живее на нея?

… че eдна астрономическа единица е единица за дължина, която отразява средното разстояние между Земята и Слънцето и е равна на 149 597 870 691 ± 30 m или приблизително 150 милиона километра?

… че телескопът Хъбъл наскоро откри още два естествени спътника на Плутон ?

… каква е разликата между Транснептуновите обекти и Пояса на Кайпер ?

… колко страни членки има в МАС ?

… какъв е орбиталният период на телескопа Хъбъл ?

… на какво се равнява един парсек ?

редактиране 

Категории

редактиране 

Сродни в Уикимедия

Астрономия в Уикицитат     Астрономия в Уикикниги     Астрономия в Уикиизточник     Астрономия в Общомедия
Цитати Книги, учебници и ръководства Свободни източници Картинки