Направо към съдържанието

Портал:Медицина

от Уикипедия, свободната енциклопедия
редактиране 

Портал Медицина

Портал медицина

Медицината е науката и изкуството на лечение и предотвратяване на заболяванията при човека. Целта ѝ е опазване и възвръщане на здравето.

Медицината се занимава с превенцията, лечението, диагностиката, също облекчаването на травмите и заболяванията.

Медицината има много области и специалности, всяка от които разглежда детайлно аспект на физиологията на човека, функционалността, здравето, неговото постигане и съхранение. (още..)


редактиране 

Избрана картинка

редактиране 

Знаете ли...

"... че сърцето притежава т.нар. автоматизъм. При отстраняване на нервите - деинервация, изпращащи импулси за съкращение на миокарда, след 5-6 секунди, сърцето започва да тупти само' - контракция на сърдечния мускул - систола - и отпускане - диастола.

редактиране 

Избрана статия

Бесът (на латински: Rabies, Lyssa, на английски: Rabies, на немски: Tollwut и на руски: Бешенство) е остра заразна болест, която засяга бозайниците и човека. Заболяването се предава чрез ухапване и по-рядко чрез слюнка, попаднала върху открита рана. Протича с тежки нервни смущения, проявяващи се с възбуда, парези и парализи. Ако до няколко часа след ухапването заразеният не се ваксинира с противобясна ваксина по строго определена схема, настъпва мъчителна смърт. Причинителят на заболяването е вирус, който впоследствие води до енцефалит (възпаление на главния мозък). Вирусът е невротропен, т.е. локализира се в клетките на главния и гръбначния мозък, където образува специфичните за него телца на Бабеш-Негри. Вирусът се съдържа също и в слюнчените жлези и слюнката, както и в някои вътрешни органи (далак, бъбреци). В редки случаи той може да се открие в кръвта или млякото. Разпространява се главно чрез хищници, тъй като техният начин на живот улеснява предаването на инфекцията от едно животно на друго чрез хапане. Причинители на заразата са и прилепи.

Заболяването е познато от най-дълбока древност като първите сведения за него са документирани в Месопотамия от XXIII в.пр.н.е. От тогава до наши дни то е център на вниманието и интереса на много учени. В Индия болестта е позната от 1500 - 500 г. пр.н.е. Тя е описана в древния индуистки текст Атхарва Веда и е изобразявана като бог на смъртта, наречен Яма, който според текста има две кучета, които отглежда като свои любимци. Те навестяват хората, обречени да умрат, и така изпълняват роля на емисари на смъртта. В славянската митология болните от бяс хора са наричани кликуши. Описанието на тези същества е доста хиперболизирано. още »

редактиране 

Цитати

q:Медицина
  • Omnium doctrinarum medicina difficillima est. (От всички науки най-трудна е медицината.)
  • Valetudo bonum optimum. (Здравето е най-голямото благо.)
  • Ignoti nulla curatio morbi. (Няма лечение на непозната болест.)
  • Медицината е единствената професия, която непрестанно се стреми да унищожи причината за съществуването си. - Джеймс Брайс
  • Голямото предимство на лекаря е в това, че той не е длъжен да следва собствените си съвети. - Агата Кристи
редактиране 

За правене

редактиране 

Сродни портали

Други портали в Уикипедия