Направо към съдържанието

Клавдий Птолемей

от Уикипедия, свободната енциклопедия
(пренасочване от Птолемей)
Вижте пояснителната страница за други личности с името Птолемей.

Клавдий Птолемей
Κλαύδιος Πτολεμαίος
египетски географ и астроном

Роден
около 100 г.
Починал
около 170 г. (70 г.)
Научна дейност
ОбластГеография, астрономия
Работил вАлександрийска библиотека
Клавдий Птолемей в Общомедия

Клавдий Птолемей (на гръцки: Κλαύδιος Πτολεμαίος; на латински: Claudius Ptolemaeus), известен и само като Птоломей или Птолемей, е египетски географ, астроном и астролог, разработил модел за движението на планетите около неподвижната Земя, който позволява да се изчисли позицията им на небето. Заедно с теорията на движението на Слънцето и Луната, това е т.нар. Птолемеева система на света.

Роден е в Александрия, Египет около 100 година[1][2] (по други данни около 85 година[3]).Съществуващите произведения на древногръцката литература не дават никаква информация за живота на Птолемей.

Основният му труд в оригинал е озаглавен Μαθηματική σύνταξις, т.е. научно или математическо съчинение и той става известен като „Велико съчинение“ (Μεγάλη Σύνταξις), а учените от средновековна Европа го преоткриват с деформираното арабско име Алмагест. В него са систематизирани достиженията на древните учени в областта на астрономията. В „Алмагест“ са изложени и математически знания от линейната и сферична тригонометрия и са дадени решения на някои задачи. В областта на оптиката Птоломей изследва пречупването на светлината.

Неговата книга „География“ е най-известното географско съчинение през Античността и остава ненадминат авторитет до епохата на Великите географски открития.

Най-старият запазен атлас от ръкописни карти е на Клавдий Птолемей, изработен през 2 век. Птолемей събира натрупаните знания за различни земи и морета и съставя известна карта на света, както е известен дотогава. На нея са нанесени много географски обекти и тази карта се използва повече от 14 века.

Умира в Александрия около 160 година[2] (по други данни около 165 година[3]).

  1. а б Ptolemy, Енциклопедия Британика.
  2. а б Gerald J. Toomer: Ptolemy. In: Dictionary of Scientific Biography. Band 11, New York 1976, S. 186 – 206.
  3. а б Claudius Ptolemy, MacTutor.