Веста: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м форматиране: 3x тире, 2x кавички, заглавие-стил, нов ред (ползвайки Advisor)
мРедакция без резюме
Ред 19: Ред 19:


{{Римска митология}}
{{Римска митология}}
[[Категория:Римски богини]]

[[Категория:Римски богове]]

Версия от 06:25, 7 май 2020

Тази статия е за богинята. За астероида вижте 4 Веста.

Картина на храма на Веста в Тиволи, Италия – 1600 г.
Весталки, историческа възстановка, България – 2015 г.

Веста (Vesta) е римска богиня на свещеното огнище и на дома, както и на разсъдливостта, смиреността, дисциплината и благосклонността. Тя се отъждествявана с огъня, както и със земното кълбо. В нейния храм на Римския форум горял свещен огън, който бил донесен заедно с култа ѝ от Еней. Този огън бил символ на благополучието на римската държава. Над него бдяли денонощно жриците – весталки, защото угасването му се считало за най-лошо предзнаменование. Весталките започвали да служат на Веста на възраст между 6 и 10 години и трябвало да пазят девствеността си в продължение на 30 години. Те поддържали постоянен огън в храмовете на Веста, който символизирал държавната. Смятало се за лошо предзнаменование, ако огънят угасне. В първия ден на новата година, обаче, той се гасял и се палел наново чрез триене на дърво в дърво.

Празникът на богинята се е чества на 9 юни и е празник и на пекарите и мелничарите. За робите, работещи в мелниците и фурните, този ден е почивен.

От името на богинята произлиза думата вестибюл, тъй като входът на дома бил посветен на нея.[1]

Веста в литературата, киното и телевизията

В научнофантастичния сериал Вавилон 5 Веста е името на боен космически кораб на „Земния Съюз“ под командването на капитан Макдугъл. Корабът „Веста“ участва в редица космически битки, като най-значимата от тях е сражението за земната колония Проксима 3.

Вижте също

Източници