Библиотека (книга): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м r2.7.1) (Робот Добавяне: ko:비블리오테케
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 22 междуезикови препратки, вече съхранявани в [http://www.wikidata.org/wiki/Wikidata:Main_Page Уикиданни], в d:q817383.
Ред 9: Ред 9:
[[Категория:Енциклопедии]]
[[Категория:Енциклопедии]]
[[Категория:Древногръцка митология]]
[[Категория:Древногръцка митология]]

[[az:Psevdo-Apollodor]]
[[br:Pseudo-Apollodoros]]
[[ca:Pseudo-Apol·lodor]]
[[de:Bibliotheke des Apollodor]]
[[el:Βιβλιοθήκη Απολλοδώρου]]
[[en:Bibliotheca (Pseudo-Apollodorus)]]
[[es:Biblioteca mitológica]]
[[eu:Liburutegi mitologikoa]]
[[fr:Pseudo-Apollodore]]
[[ia:Bibliotheca (Apollodoro)]]
[[id:Bibliotheke]]
[[it:Biblioteca (Pseudo-Apollodoro)]]
[[ja:ビブリオテーケー]]
[[ko:비블리오테케]]
[[la:Bibliotheca (Apollodorus)]]
[[lt:Biblioteka (knyga)]]
[[nl:Bibliotheca]]
[[no:Bibliotheca (Pseudo-Apollodorus)]]
[[pt:Biblioteca (Pseudo-Apolodoro)]]
[[ru:Псевдо-Аполлодор]]
[[uk:Псевдо-Аполлодор]]
[[zh:書庫]]

Версия от 06:55, 11 март 2013

"Митологическа библиотека" или само "Библиотека" е единственото оцеляло до наши дни съчинение по древногръцка митология, където митовете на Древна Гърция са изложени в най-пълен и систематизиран вид. Вероятно е написана около 1-2 в. Авторството ѝ е приписвано на Аполодор, но не е напълно доказно. Понякога авторът ѝ се означава като Псевдо-Аполодор. Състои се от три книги и Епитом, които съдържат древните митове и легенди. Първоначално книгите са били четири, но част от третата и четвъртата са загубени. Въпреки това от "Библиотека"-та получаваме много обширни знания за митологичния свят на древните. Съдържанието е изложено стегнато и сбито, без никакви размисли и анализи, и последователно следва генеалогичния ред.

Първата книга започва със създаването на света, следва гигантомахията и разказа за Девкалион и завършва с похода на аргонавтите. Втората книга започва с историята на Инах, следват подвизите на Херакъл, както и списък със синовете му. Третата книга започва с историята на рода на Агенор и критските митове-за Главк, цар Минос. Следва митът за Кадъм, основателя на Тива и тиванският цикъл митове-Едип, Седемте срещу Тива, походът на Епигоните. После са изложени аркадските митове - легендите за Пелагс и Аталанта. Като започва от дъщерите на Аталанта, авторът прави връзка, от Тайгета към лаконските митове, а от Електра-към троянските. След това, без преход, се прехвърля към рода на Азоп и Еак и почва изложението на атическите митове, от древните царе на Атина до подвизите на Тезей. Явно троянският цикъл митове се оказва в загубените части на "Библиотека"

Външни препратки