Въстание на Косцюшко: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Ред 28: Ред 28:


== Начало на въстанието ==
== Начало на въстанието ==
Част от полската [[шляхта]] тайно се готвила за въстание, надявайки се на помощта на Франция, където в този момент революцията била в разгара си. За лидер на въстанието е избран [[Тадеуш Косцюшко]], проявил се като храбър воин и компетентен лидер. Генерал [[Антони Мадалински|Мадалински]], отказвайки да се подчини на решението на сейма и разпускайки своята конна бригада на [[12 март]] в [[Пултуск]], внезапно напада руския полк и разгонва руския ескадрон в [[Силезия]], след което се запътва към [[Краков]].
Част от полската [[шляхта]] тайно се готвила за въстание, надявайки се на помощта на Франция, където в този момент революцията била в разгара си. За лидер на въстанието е избран [[Тадеуш Косцюшко]], проявил се като храбър воин и компетентен лидер. Генерал [[Антони Мадалински|Мадалински]], отказвайки да се подчини на решението на сейма и разпускайки своята конна бригада на [[12 март]] в [[Пултуск]], внезапно напада руския полк и разгонва руския ескадрон в [[Силезия]], след което се запътва към [[Краков]]. Узнавайки за това, жителите на Краков го провъзгласяват за диктатор на републиката. Там е провъзгласен Акта за въстанието и Тадеуш Косцюшко се заклева публично. Споменатият акт го провъзгласява за върховен главнокомандващ на националните въоръжени сили и му предоставя пълна власт в страната. В някои части на Полското кралство и Великото литовско княжество избухнали въоръжени метежи. Междувременно в Полша навлиза пруската войска.
== Ход на военните действия ==
== Ход на военните действия ==



Версия от 11:51, 8 ноември 2014

Кошчюшко въстание
[[Кошчюшкото въстание през 1794|300п]]
Карта на въстанието
Информация
Период17941795
МястоЖечпосполита
РезултатПобеда на Австрия, Прусия и Русия
Страни в конфликта
Руска империя
Австрия
Прусия
Жечпосполита
Командири и лидери
Александър Суворов
Николай Репнин
Вилхелм Дерфелден
Иван Ферзен
и други
Тадеуш Косцюшко
Антони Мадалински
Ян Домбровски
Юзеф Понятовски
и други
Сили
неизвестнонеизвестно
Жертви и загуби
неизвестнонеизвестно
Въстание на Косцюшко в Общомедия

Кошчюшкото въстание или Костюшко въстание е въстание срещу Руската империя и Кралство Прусия, водено от Тадеуш Кошчюшко в Жечпосполита през 1794 г. Целта му е била да освободи Полша и Литва от руско влияние след Второто разделяне на Полша (1793) и създаването на Тарговицката конфедерация.

Причини на въстанието

Конституцията, провъзгласена на Варшавския сейм на 3 май, 1791 година, причинила голямо недоволство сред магнатите и шляхта в Жечпосполита. Събрани в Тарговице (Тарговица в съвременна Украйна), недоволните обявили конституцията за нелегитимна и формирали конфедерация за борба с крал Станислав, който обявил противниковата конституция за бунтовническа. Императрица Екатерина II, завършвайки войната с турците, взела тарговицките конфедератори под свое покровителство и наредила на генерал М. В. Каховски да влезе в Полското кралство, а на генерал М. Н. Кречетников — в Литовското княжество. Започва ожесточена борба на привържениците на новата конситуция срещу конфедераторите и руските войски с победа за втората страна. И тъй като пруският крал Фридрих Вилхелм II взел страната на Русия, крал Станислав Понятовски е бил принуден да се подчини на изискванията на конфедераторите и сключил примирие с руснаците.

В Гродно бил свикан нов сейм, на който е било провъзгласено възстановяването на предната конституция; Варшава и някои други градове са били заети от руски гарнизони; полската армия била реформирана по руски модел, а някои нейни части са били разпуснати.

Начало на въстанието

Част от полската шляхта тайно се готвила за въстание, надявайки се на помощта на Франция, където в този момент революцията била в разгара си. За лидер на въстанието е избран Тадеуш Косцюшко, проявил се като храбър воин и компетентен лидер. Генерал Мадалински, отказвайки да се подчини на решението на сейма и разпускайки своята конна бригада на 12 март в Пултуск, внезапно напада руския полк и разгонва руския ескадрон в Силезия, след което се запътва към Краков. Узнавайки за това, жителите на Краков го провъзгласяват за диктатор на републиката. Там е провъзгласен Акта за въстанието и Тадеуш Косцюшко се заклева публично. Споменатият акт го провъзгласява за върховен главнокомандващ на националните въоръжени сили и му предоставя пълна власт в страната. В някои части на Полското кралство и Великото литовско княжество избухнали въоръжени метежи. Междувременно в Полша навлиза пруската войска.

Ход на военните действия

Източници

Шаблон:Полша-мъниче