Деметрий I (Бактрия): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Bgbot (беседа | приноси)
м Борислав: бившо → бивше
Ред 6: Ред 6:


===Завоевания===
===Завоевания===
Деметрий I нахлува през 184/183 пр.н.е. [[Индия|Северозападна Индия]] и завоюва западните провинции на бившото царство [[Маурия]]. Той завладява [[Таксила]] и тръгва по поречието на р. [[Инд]] завзема [[Патала]] и преименува града ''Demetrias''. След това той нахлува в Централна Индия и до р. [[Ганг]], където започва обсада на [[Паталипутра]]. Повечето гърци го посрещат като освободител. На сребърни монети, както и [[Александър Велики]], той се изобразява със [[слон]]ски скалп и се определя като ''Aníketos'' („Непобедимият“).
Деметрий I нахлува през 184/183 пр.н.е. [[Индия|Северозападна Индия]] и завоюва западните провинции на бившето царство [[Маурия]]. Той завладява [[Таксила]] и тръгва по поречието на р. [[Инд]] завзема [[Патала]] и преименува града ''Demetrias''. След това той нахлува в Централна Индия и до р. [[Ганг]], където започва обсада на [[Паталипутра]]. Повечето гърци го посрещат като освободител. На сребърни монети, както и [[Александър Велики]], той се изобразява със [[слон]]ски скалп и се определя като ''Aníketos'' („Непобедимият“).


===Междуособици===
===Междуособици===

Версия от 17:38, 11 януари 2015

Сребърна монета на Деметрий I с глава на слон и Херкулес
Гръко-бактрийското царство в момента на най-голямо разрастване, ок. 180 пр.н.е.

Деметрий I (Шаблон:Lang-grc, Demetrios I; † 182 пр.н.е. или 175 пр.н.е.) е цар на Гръко-бактрийското царство през 200–182 пр.н.е.

Той е син на Евтидем I. В резултат на мирни преговори той се жени за дъщерята на Антиох III Велики от династията на Селевкидите в Сирия. Той е баща на Деметрий II.

Завоевания

Деметрий I нахлува през 184/183 пр.н.е. Северозападна Индия и завоюва западните провинции на бившето царство Маурия. Той завладява Таксила и тръгва по поречието на р. Инд завзема Патала и преименува града Demetrias. След това той нахлува в Централна Индия и до р. Ганг, където започва обсада на Паталипутра. Повечето гърци го посрещат като освободител. На сребърни монети, както и Александър Велики, той се изобразява със слонски скалп и се определя като Aníketos („Непобедимият“).

Междуособици

В Паталипутра Деметрий I научава, че в Бактрия е избухнало въстание с Евкратид. Деметрий оставя голяма част от завоюванията си в Индия, като оставя само западната част на брат си Аполодот и на генерала си Менандър като управител, а по-късно се появяват и редица други вице-владетели или узурпатори. Деметрий е победен обаче от Евкратид, който побеждава и Аполодот. Само Менандър успява да се задържи в Индия и основава Индо-гръцкото царство.

След него цар на Бактрия става Евтидем II, негов син или на Евтидем I.

Източници

  • Полибий, X, 49, XII, 34
  • A. K. Narain, The Greeks of Bactria and India. In: A. E. Astin: The Cambridge Ancient History. 2. Ed. Cambridge University Press, Cambridge [u. a.] 1970–2000, Bd. 8, ISBN 0-521-23448-4, S. 399ff.