Ганира Пашаева

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Ганира Пашаева
Qənirə Ələsgər qızı Paşayeva
азербайджанска журналистка и писателка
Ганира Пашаева на посещение в Сомалия през 2012 г.
Ганира Пашаева на посещение в Сомалия през 2012 г.

Родена
24 март 1975 г. (47 г.)
Дюз Гиригли, област Товуз, Азербайджанска ССР, СССР

Религияислям
НационалностFlag of Azerbaijan.svg Азербайджан
Работила вжурналистка, политик, общественик, поет, писател, режисьор
Литература
Период1998 -
Жанровебиография, лирика, документалистика
Политика
ПартияНов Азербайджан
Мили Меджис
депутат6 ноември 2005 г. -
ОтличияОрден на честта, Грузия

ПодписSignature of Ganira Pashayeva.svg
Уебсайтganirapashayeva.wordpress.com
Ганира Пашаева в Общомедия

Ганира Пашаева (на азербайджански: Qənirə Paşayeva) е азербайджанска журналистка, общественичка, писателка, поетеса и политик – депутат в Мили Меджиса на Република Азербайджан, авторка на произведения в жанра лирика, биография и документалистика.

Биография и творчество[редактиране | редактиране на кода]

Ганира Пашаева е родена на 24 март 1975 г. в село Дюз Гиригли, област Товуз, Азербайджанска ССР, СССР. Има две висши образования. Завършва медицина в педиатричния факултет на Азербайджанския държавен медицински университет и факултета по международно право на Държавния университет в Баку. Владее турски, руски и английски език.

След дипломирането си, от 1998 г. работи като репортер, кореспондент, редактор, водещ редактор, главен водещ редактор, и заместник главен редактор на отдела за новини в телевизия ANS. През 2005 г. оглавява отдела за връзки с обществеността на фондация „Гейдар Алиев“.

Става депутат в третото (2005) и четвъртото (2010) Национално събрание на Азербайджан – Мили Меджлис. На 6 ноември 2005 г. е избрана за депутат от 105-и избирателен район в Товуз. Член е на Постоянната комисия по международни отношения и междупарламентарни отношения на Мили Меджлиса. Ръководител е на работната група по междупарламентарните отношения между Азербайджан и Грузия, член на работните групи Азербайджан – Индия, Азербайджан – Турция, Азербайджан – Япония.

На 5 март 2011 г. е удостоена с Почетен орден от грузинския президент Михаил Саакашвили за големия ѝ принос за укрепване на азербайджано-грузинското приятелство.

От 23 януари 2006 г. е активен член на делегацията на Азербайджан в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. Член е на „Групата на европейските демократи“ на Съвета на Европа. Пълен член на комисията по равенство и недискриминация, както и на комисията по миграция, бежанци и разселени лица. Променлив член е на комисията по политически въпроси и демокрация.

Тя е председател на Института за обществени сдружения на международните изследвания на Евразия. През август 2012 г. отива в Сомалия, където в продължение на две седмици подпомага сомалийските младежи за получаване на средно медицинско образование.

През 2010 г. е издадена книгата ѝ „Големият човек, който светът загуби“ посветена на Мустафа Кемал Ататюрк. Книгата е удостоена с наградата „Хазар“.

През 2011 г. е издадена книгата ѝ „Bülbül kimi gül aşiqi“ (Нейните любовни писма), която е посветена на младата девойка изразяваща несподелена си любов към своя избраник, е на величието на любовната сила. Книгата става бестселър в Азербайджан.

Ганира Пашаева и Тунзаля Агаева на представянето на албума „За нас двамата“

През 2012 г. прави съвместен проект със заслужилата певица и композитор от Азербайджан Тунзаля Агаева – албумът „İkimizin yerinə…“ (За нас двамата), който включва текст на писателката в изпълнение на Агаева.

През 2013 г. е издадена книгата ѝ „Dünyanı dəyişən alimlər“ (Учени, които промениха света). В първия том са представени 50 известни учени, посветили се на науката, информация за техния живот и работа.

Участва в работата по няколко документални филма. През 2001 г. е направен филма „Apreldən əvvəl may... Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti“ (Преди април, май ... Азербайджанска демократична република) за създадената Демократична република Азербайджан в периода 1918 – 1920 г. През 2011 г. заснема филма „Erməni soyqırımı. Türkün sözü“ (Арменския геноцид. Турската дума), който на базата на архивни материали и свидетелства на очевидци в Турция опровергава тезата за геноцид към арменците в началото на ХХ век, за който като член на парламента на Азербайджан прави частно разследване на събитията в Турция през 1915 г. в турско-арменските отношения и се среща с живи свидетели на тези събития.

В политически план тя призовава отговорните институции за признаване на Ходжалинско клане за геноцид от страна арменците към азербайджанците.

Ганира Пашаева живее със семейството си в Баку.

Произведения[редактиране | редактиране на кода]

  • Nobel mükafatlı qadınlar (2009)
  • Большой человек, которого потерял мир (2010) – за Мустафа Кемал Ататюрк
  • Tarixə adını yazan qadınlar – в 3 тома (2011)
  • Xocalı soyqırımı (26 fevral 1992): şahidlərin dilindən (2011) – с Х. Мамедова
  • Bülbül kimi gül aşiqi (2011)
  • Dünyanı dəyişən alimlər – в 2 тома (2013 – 201?)

Документални филми[редактиране | редактиране на кода]

  • Apreldən əvvəl may... Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (2001)
  • Mənə inanın! (2007)
  • Erməni soyqırımı. Türkün sözü (2011)
  • Ruhum qarabağlıdır (2012)

Източници[редактиране | редактиране на кода]

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]

CC BY-SA icon.svg Heckert GNU white.png Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Пашаева, Ганира Алескер кызы“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​