Направо към съдържанието

Македоноавстралийски народен съюз

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Македоно-австралийски народен съюз
Брой нa вестника „Македонска искра“ от юли 1947 г.
Брой нa вестника „Македонска искра“ от юли 1947 г.
Информация
АкронимиМАНС
Типемигрантска организация
Основана1946 г.
Закрита1957 г.
Положениенесъществуваща
СедалищеПърт, Австралия
Езицибългарски, английски
РъководителСтоян Сърбинов
Мик Велоски
ВестнициМакедонска искра
(1946 – 1957)

Македоноавстралийският народен съюз (на английски: Macedonian-Australian People's League (MAPL); на македонска литературна норма: Македоно Австралиски Народен Сојуз) е бивша македонска емигрантска прокомунистическа организация в Австралия.

За кратко време се разпростира по цялата територия на страната, където има компактна маса македонци.[1]

На 24 – 25 август 1946 година Македонското общество в Пърт „Единство“ провежда национална конференция, на която са поканени членове от всички македонски организации в Австралия. Там са взети решения за създаване на общонационална организация в Австралия, за издаване на вестник и за оповестяване на апел към австралийските македонци за събиране на средства за построяване на болница с пълно оборудването в Народна Република Македония. Главни инициатори на събитието са Стоян Сърбинов от Буф и Мик Велоски от Гръче. За първи президент на организацията е избран Киро Ангелков, който след това обикаля Австралия и създава клонове на организацията в Сидни („Весела Македония“), Куинбиян („Александър Велики“), Ричмънд („Котори“), Крабс Крийк („Свобода“), Катумба, Порт Кембла, Форбс, Брейдуд, Бийчуд, Уачопи, Литгоу, Каптайнс Флат, Нюкасъл, Бонириг и Грифит.[2]

Първото редовно заседание е удържано между 7 – 9 март 1947 година в Мелбърн. На заседанията участват активисти от всички македонски организации в Австралия. На тази среща организацията приема официалното си име, избран национален комитет и е изработен организационен устав. В ръководството влизат Киро Ангелков (президент), Стоян Сърбинов (вицепрезидент), Ильо Малков (секретар и редактор) и Мик Велоски (ковчежник).

В следващите 10 години МАНС е основната македонска емигрантска организация в Австралия. Създават се нови дружества, организират се пикници, танци, набирания на дарения и други мероприятия. Само 9 месеца след основаването си към МАНС се присъединяват 53 групи[3].

В Аделаида е сформирано дружеството „Александър Велики“ с президент Васил Апостол. През 1951 година Коста Радин и Коста Кьосес организират младежко крило на организацията. Много нови дружества са основани в Нов Южен Уелс. Дружеството в Куинбиян се казва „Млади Гоце“ по името на командира на Първа егейска партизанска бригада. Дружеството в Крабс крийк се казва „Свобода“ и е първото новоосновано през 1947 година. Дружествата в Сидни „Весела Македония“ и Ричмънд „Котори“ често си сътрудничат. Провеждат общи пикници в Кралския национален парк и общо събирания на пари. Същата година, на годишен футболен турнир Весела Македония побеждава „Котори“ с резултат 4:3. Дружеството в Пърт традиционно е едно от най-активните и започва издаването на вестник „Македонска искра“. Скоро след това дружества от Манджимъп, Гералдтън, Уанеру, Калгорли, Порт Хедланд и Брисбейн се включват в МАНС.

В периода 1946 – 1949 година се организират три поредни кампании за набиране на средства за построяването на болница в Социалистическа Република Македония. Ръководител е Филип Джумбазов и са събрани и изпратени в Скопие малко над 10 000 лири.

В края на 1947 година Мик Велоски и Илия Малков създават Македоноавстралийски съюз на бившите военнослужещи (Macedonian Australian Ex-Servicemen's League), чиято цел е да децентрализира МАНС. Организацията съществува до днес. Раздорът между Тито и Сталин през 1948 година дава начало на процеса на разцепване на организацията[4]. На шестата национална конференция на МАНС на 6 – 7 януари 1957 година се саморазпуска, а на нейно място се появяват „Македонско общество в Западна Австралия“ и „Македонско общество в Южна Австралия“. През 70-те и 80-те години на XX век се появяват и нови дружества, а по-късно чрез дружества като „Федерация на македонските културни и артистични общества във Вктория“ и „Федерация на македонски асоциации във Виктория“ се правят нови опити за обединението на емиграцията в обща организация.

  1. Peter, Hill. (1989) The Macedonians in Australia, Hesperian Press, Carlisle. Chapter 5; Getting Together, The Macedonian Australian People's League
  2. Aliens of the Tweed and Brunswick
  3. Pollitecon Publications: Books on the Macedonians of Greece
  4. Македонска енциклопедија, том II. Скопје, Македонска академија на науките и уметностите, 2009. ISBN 978-608-203-024-1. с. 870. (на македонска литературна норма)