Отдел „За работа сред турското население“ при ЦК на БКП (1951 – 1957)

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Отделът „За работа сред турското население“ при ЦК на БКП съществува в периода 1951–1957[1].

История[редактиране | редактиране на кода]

След 9 септември 1944 г. работата на БКП сред турското население се ръководи и контролира от „Масовия отдел“ на ЦК, а след разформироването на отдела през 1946 г. се изгражда „Малцинствена комисия“ към Секретариата, която се занимава и с въпросите на турското население в България. Пленумът на ЦК на БКП от 23 април 1951 г.[2] дава насоки за засилване работата на парията сред турското население. По решение на Политбюро № 103 от 26 април 1951 г.[3] към ЦК се създават отдел „За работа сред турското население“, както и подобни отдели при окръжните комитети на БКП в Шумен, Русе и Хасково.

Организира и ръководи работата на партията сред турското и циганско население, а също и сред българомохамеданите. С решение на Политбюро от 24 октомври 1957 г.[4] се преустройва в отдел „За работа сред националните малцинства“.

Завеждащи отдела[редактиране | редактиране на кода]

Бележки[редактиране | редактиране на кода]

  1. Фонд 1 Б, опис 27, 53 а.е., 20 февруари 1951-28 октомври 1957.
  2. Ф. 1Б; оп. 5; а.е. 93, Протокол от пленума на ЦК на БКП, състоял се на 23 април 1951 г. за обсъждане на мероприятията за подобряване работата на партията в селата.
  3. Ф. 1Б; оп. 6; а.е. 1298, Протокол № 103 от 26 април 1951 г. от заседание на Политбюро (ПБ) на ЦК на БКП с взети решения: за честване на 1 май; за утвърждаване на проектопостановление на Министерски съвет за реорганизация на семепроизводството при полските и зеленчуковите култури; за подобряване на работата на БКП сред турското население; да не се позволява изселване в чужбина на младежи от турски произход, които са взели участие в строежа на българските отбранителни съоръжения; за задачите и функциите на Министерство на външните работи (МВнР); кадрови промени в МВнР; във връзка с наказание, наложено на Евгени Каменов – помощник-министър на външните работи; във връзка със състоянието и работата на Околийската партийна организация в Момчилград; за сключване на търговски договор с Демократична република Германия; за утвърждаване на постановление за строеж на аеродрум около с. Доброславци – Софийско; за износ на царевица за Унгария.
  4. Ф. 1Б; оп. 6; а.е. 3417, Протокол № 290 от 24 октомври 1957 г. от заседание на Политбюро (ПБ) на ЦК на БКП с взети решения във връзка с: осигуряване на посадъчен материал за засаждане на нови лозя; провеждането на международен мострен панаир в гр. Пловдив; преустройство но отдел „За работа с турското население“; искане на югославското правителство за връщане на някои културни ценности, взети от българските войски при оттеглянето им от югославска територия след Първата световна война и след Втората световна война; предложение за награждаване на българи, участвали във френското съпротивително движение; публикуването на данните от преброяването на населението в България през 1956 г.; утвърждаване на протоколи на Контролната комисия (КК) при ЦК на БКП; идеологическата работа; участието на представителни части на работническите въоръжени отряди на манифестациите на 7 ноември; предоставяне на документи в Министерството на народната отбрана на младежи, получили право да следват в чужбина, с. 2 т. 3.