Стена на плача: Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Премахване на Категория:Сгради и съоръжения в Израел; Добавяне на Категория:Сгради и съоръжения в Йерусалим, ползвайки [[MediaWiki:Gadget-HotCat...
BotNinja (беседа | приноси)
1 съкращение при използване на шаблон
Ред 14: Ред 14:
{{Юдаизъм-мъниче}}
{{Юдаизъм-мъниче}}
{{Израел-мъниче}}
{{Израел-мъниче}}
{{Шаблон:Юдейско-римски войни}}
{{Юдейско-римски войни}}


[[Категория:Религия в Йерусалим]]
[[Категория:Религия в Йерусалим]]

Версия от 21:32, 20 февруари 2016

Западната стена през нощта.

Стената на плача е подпорна стена от времето на Втория храм в Йерусалим. Този храм е бил най-свещеното място в юдаизма. Ирод Велики построява огромни подпорни стени около Храмовия хълм, разширявайки малкото, квазиприродно плато. След разрушаването на Втория храм от римляните през I в. сл. Хр. Стената на плача е единствената структура, останала от него. По всяко време край нея може да се видят вярващи юдеи, които се молят. Някои от тях си удрят главата в камъните. Между пролуките се слагат листчета с различни пожелания. Някои хора вярват, че съдържанието им стига директно до юдейския бог. От другата страна на Стената на плача се намира монументът Купола на Скалата, от която се твърди, че се възнесъл Мохамед.

Метафорично значение в България

В България „стена на плача“ често се наричат местата, където се изнасят оценките от положените изпити и класиранията на кандидат-гимназистите и кандидат-студентите.

Външни препратки

Шаблон:Юдаизъм-мъниче Шаблон:Израел-мъниче