Апотропей
Апотропна магия, също апотропей и апотропайон (на гръцки: otποτρόπαιος – „предпазващ от беди“) е магически ритуал, предназначен да предпазва от магии или урочасване. Тя може да бъде създадена с церемонии и заклинания, например – почукване три пъти по дърво, или просто чрез носене или окачване на обект който носи късмет (талисман, муска).
Терминът се използва в етнографията, археологията и изкуствознанието.
Основните видове апотропеи
[редактиране | редактиране на кода]- носени амулети
- изображения върху броня, дрехи, орнаменти
- архитектурни релефи, статуи, изображения на прибори
- надписи
- модификации на тялото
- татуировка
Места на поставяне
[редактиране | редактиране на кода]Както отбелязват изследователите, в магическите представи на древните, едно от най-уязвимите места в сградата е ъгълът. Затова е и необходимостта да я предпазят с амулети: магически предмети са били вграждани в ъглите на храмовете по време на строителството.[2] Важен е прагът на къщата, входът на вратата. Ъглите и местата на гънките играят магическа роля в човешкото тяло. Тук трябва да се споменат коленете (например изображенията на апотропната глава могат да се видят върху елементите на бронята наколенник – кнемиди), рамене (например глава на пантера върху бронята) на китката.
Теми на изображението
[редактиране | редактиране на кода]- изображение на очите
- животински глави: грифон, пантера (свързана с култа към Дионис)
- глави на митични чудовища и богове
- гаргойл
- ексхибиционистки фигури, показващи полови органи
- фалоси
- изображения на кръстосани пръсти
- кръст – изследователите използват термина „апотропно“ дори за християнско разпятие.
„Още от първите векове кръстът е имал много специално значение за християните – той е символ на жертвата на Христос, знак на спасение, и затова е бил считан за най-силния апотропен символ.“[2]
- знаци: листа от върба, свастика, слънчев диск или кръстчета (Византия)[3]
- Хелоуин изрязана тиква като лице.
Апотропеи на различните нации
[редактиране | редактиране на кода]- Горгонейон в Античността
- Мьолнир (чук на Тор) при викингите
- Хамса, Ръката на Фатима или ръката на Мириам при евреи и араби
- Назар при турците
- чукане три пъти на дърво
- плюене през лявото рамо
- стискане на палци в джоба, кръстосани пръсти
- след раждането на дете в огъня се нагряват железни предмети (клещи, ножове, ножици), с които минават всички ъгли, тавана и пода на помещението, където трябва да бъде бебето, за да се предпази от злите духове; в люлката, където детето спи (обикновено на главата), се поставят метални предмети: ножове, ножици, гвоздеи и други (Кабардино-Балкария).[4]
-
Турски амулет „Назар“
-
Очи на носа на малтийска лодка
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Ангелы в иудаизме
- ↑ а б Гукова С. Н. Знаки приснодевства Богоматери // Byzantinoslavica. – Vol. LXIII. – Prague, 2005. – pp. 225 – 258.
- ↑ Точное знание и естественные науки в поздней античности и Византии // Архивиран от оригинала на 2020-10-30. Посетен на 2019-05-01.
- ↑ Обряды и поэзия семейной общины балкарцев и карачаевцев XVI—XIX вв. Архив на оригинала от 2007-12-16 в Wayback Machine. // Малкондуев Х. Х. Этническая культура балкарцев и карачаевцев. – Нальчик: „Эльбрус“, 2001. – 172 с.
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Апотропеическая магия“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |