Направо към съдържанието

Български военни бази за съвместно ползване

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Българските военни бази за съвместно ползване, официално военни съоръжения и обекти за съвместно ползване, често неправилно наричани „американски военни бази“, са полигони, предоставени за обучаване на български и американски войници, както и войници от други страни членки на НАТО в България.

Под „съвместно ползване“ според полковник Явор Матеев, началник-отдел „Съвместни съоръжения“ в МО, трябва да се разбира следното:всички сгради, включително тези, които са подобрени, са българска собственост, а силите на САЩ имат право да ги използват след съгласуване с България.“[1] Споразумението за тях е за първоначален период от 10 години, като всяка от страните има право да прекрати неговото действие с едногодишно предизвестие. Според Бойко Борисов „Ако на 12 юни 2016 г. споразумението не бъде прекратено, то продължава да действа за неопределен срок и може да бъде прекратено по всяко време с едногодишно писмено предизвестие“[2].

Местоположение на военновъздушната база Безмер
Пътеводител Безмер за американски военнослужещи

За разполагане на американски военни бази на територията на страната се говори от няколко години. На 24 март 2006 г. официално е обявено, че преговорите за базите са приключили и предстои ратифициране на споразумението от двете страни. Споразумението е подписано на 28 април в София от държавния секретар на САЩ Кондолиза Райс и външният министър на България от правителството на Сергей Станишев Ивайло Калфин. В деня на подписването, от партия „Атака“ организират протестен митинг и шествие на което присъстват близо 2000 души.[3]

Съгласно чл. VII от споразумението „Договорените военни съоръжения и обекти са под командването на силите на Република България.“

Споразумението е ратифицирано от българския парламент на 26 май 2006 г. със 155 гласа „за“ срещу 20 „против“. Костадин Паскалев, Андрей Пантев, Янаки Стоилов, Александър Паунов и Трифон Митев от „Коалиция за България“ гласуват против, както и депутатите от парламентарната група „Атака“. Първите американски военнослужещи пристигат в България през есента на 2007 година.

  • полигона в Ново село (полигон) – за обучение на сухопътни сили
  • военновъздушната база в Безмер – за транспорт на сили и техники за обучение до Ново село
  • военновъздушната база в Граф Игнатиево – за транспорт на сили и техника. Базата е по-далече от Безмер, но с по-големи възможности за момента.
  • складова база в Айтос – (използвана от българските въоръжени сили) ще бъде с поддържаща функция към полигона Ново село
Отделение от Втори кавалерийски Страйкър полк на американската армия на учение в полигона Ново село, Сливенско. 3 септември 2009
Бойна машина Страйкър на учение в полигона Ново село, Сливенско, 3 септември 2009
Български и американски войници ремонтират детска градина „Синчец“ в село Зимница, 24 юли 2009[4]
  • Според споразумението на територията на България може да има до 2500 цивилни и военни по едно и също време, но тази численост може да бъде увеличавана с още 2500 души за срок от не повече от 90 дни. Според посланика на САЩ Джон Байърли, възможно е войниците да бъдат в България на ротационен принцип само за по няколко месеца, като при застъпване на отделните бригади в България може да има до 5 хиляди американски военни.
  • При извършване на престъпления от американски военни и цивилен персонал („компонент“ в текста) САЩ получават правото да приложат своето право в случаите, в които това се налага. Същевременно България си запазва правото при всеки случай, по нейна преценка, от особена важност да поиска и безусловно да получи прилагането на своята юрисдикция, тоест въпросът да отиде в български съд. Обаче съществува уговорка, че ако съдебните процедури се проточат повече от 1 (една) година Военните власти на САЩ се освобождават от задължението да задържат обвиняемия (член XII, ал.1).
  • Според статия във в. „Стандарт“, в замяна на сключването на договора от страна на България и съгласието за продължаване на българското военно присъствие в Ирак, САЩ обещават да окажат подкрепа за завръщане на съдените български медици от Либия и преодоляването на негативните настроения в Европейската комисия, които могат до доведат до отлагане на присъединяването на страната към Европейския съюз.[5] Освен това, през 2007 България бе спомената в приет от Конгреса на САЩ законопроект, предвиждащ премахване на визовия режим с американските съюзници.
  • Някои експерти поставят Безмер между шестте най-важни американски военни бази извън континенталната територия на САЩ.[6]

Положителни мнения

[редактиране | редактиране на кода]

Сред положителните за България страни на американските бази в страната ще са възможностите за съвместни учения на български и американски военни, както и финансови. Според посланик Байърли САЩ ще инвестират в инфраструктурата, в пътища и жп-линии и всичко останало, свързано със съоръженията за подготовка, като инвестициите ще бъдат в размер на десетки милиони долари. Освен това, в текста на споразумението се предвижда винаги, когато е възможно, да се използват български изпълнители и подизпълнители за подобряване на съоръженията, след конкурс за реализирането на тези дейности.

Според някои хора като бившият главен прокурор на САЩ Рамзи Кларк, американски военни бази на българска територия могат да привлекат терористични атаки, да причинят екологични проблеми и да предизвикат насилие и бунтове сред местното население. Според него, както и според някои български граждани, за България е унизително да има чужди военни бази на нейна територия. [7] През пролетта на 2007 бе съобщено в медиите, че САЩ може да използват базите си в България за евентуално нападение срещу Иран. Това бе опровергано от посланик Байърли, който изтъкна, че базите са под командването на български офицери, и че за всяко пристигане и отлитане на персонал и техника ще бъдат информирани българските власти.