Гладкоцевни оръжия
Гладкоцевно оръжие или гладкостволно оръжие е огнестрелно оръжие, което има цев (среща си като „ствол“, русизъм) само с гладки стени[1].
История
[редактиране | редактиране на кода]Първоначално всички огнестрелни оръжия, и ръчното, и тежкото (артилерията), е гладкостволно. Масовото въвеждане на нарезното оръжие в армиите започва едва през втората половина на 19 век, когато, от една страна, усъвършенстването на технологиите позволява масовото производство на евтини нарезни стволове, а от друга – се появява възможност тези оръжия да бъдат зареждани достатъчно бързо откъм дулото благодарение на появата на саморазширяващи се при изстрел куршуми, макар за лов и прицелна стрелба това оръжие да се използва отдавна.
Суворовският афоризъм „Щикът е юнак, куршума – дурак (на руски: Пуля дура, штык – молодец)“ се отнася именно към гладкостволното оръжие. Точността и далекобойността на гладкостволните пушки от края на 18 – началото на 19 век може да се покаже по примера на руската пехотната 7-линейна (17,78-mm) пушка образец 1808 г.: при дължина на ствола около 1140 mm в мишена с размери 1,8×1,22 m на дистанция 100 стъпки попадат средно 75% от куршумите, на 200 стъпки – 50%, на 300 стъпки – 25%.[2]
Ръчно гладкостволно оръжие
[редактиране | редактиране на кода]Понастоящем се използва основно за лов и като служебно оръжие (пушки), а също и за самоотбрана (пушки и прости гладкостволни пистолети).
Ствола на пушката може да има както равни, така и различни диаметри в началото и в края. Същества термин – Шок или Чок – дулно стеснение. При гладкостволните пушки то може да бъде постоянно или променливо.
Ако диаметрите на ствола са различни (при дулото диаметъра е по-малък), то стрелбата с калибрен куршум от него е невъзможна – той просто ще заседне (по-точно ствола ще се раздуе). За стрелба с куршум е необходимо той да минава през дулното стеснение с луфт от 0,3 – 0,5 mm (подкалибрен куршум) или да има отделящи се ведещи пояси. Дулното стеснение (усилен чок 1,25 mm) e необходимо за увеличаване на точността при стрелба на пределни дистанции със сачми №6 и №7. Някои пушки имат сменяеми насадки; чок, получок, цилиндри, завинтвани в канала на ствола (характерно за помповите и самозарядните гладкостволни пушки). Следва да се отбележи, че универсално оръжие не съществува.
Правият ствол (с вид на цилиндър) е предназначен за стрелби калибрени куршуми и има прилична кучност на боя при стрелба с картеч, но по-лоша кучност при стрелба със сачми на разстояния над 20 – 30 метра.
Дълго време продължават разработките на куршуми за гладкостволното ръчно оръжие, аналогични на широко използваните в съвременната гладкостволна артилерия оперени снаряди, което на теория би позволило да се доведе или поне да се приближат показателите за кучност на боя при гладкостволното оръжие към тези на нарезното; въпреки това, до днес няма създаден пригоден за масово производство образец. Една от причините е сложното и скъпо осигуряване на постоянни форма и размер за толкова малки, сравнено със снарядите, поразяващи елементи при тяхното масово производство.
Класове
[редактиране | редактиране на кода]Гладкостволните пушки се разделят на класове в зависимост от:
- броя стволове (1, 2 или 3 (комбинирани с нарезен ствол));
- наличие или липса на пълнител и неговият тип (подстволен трубен, кутия и т.н.);
- способа на презареждане ([[чупене на ствола]], подвижна полуложа (помпово), самозарядно („полуавтомат“), надлъжно-въртящ (винтовъчен) затвор.
- Различният калибър на гладкостволното оръжие подразбира различно тегло на патрона, тегло на заряда сачми (куршум), тегло на барута. Има пушки от 4 до 32 калибър, обозначен в части от фунта: 4, 8, 10, 12, 16, 20, 22, 24, 28, 32 (цифрите означават броя куршуми от дадения калибър отливани от кюлче олово с тегло 1 фунт) и калибър .410, означаващ части от дюйма. Съответно, колкото е по-голяма цифрата на калибра, толкова по-малък е диаметъра на гилзата, заряда барут, сачми (куршуми) и отката. Величината на отката зависи от теглото на оръжието (оръжие с по-голямо тегло има по-малък откат), от теглото на поразяващата част (по-голямо тегло – по-голям откат), вида на поразяващата част (сачми – по-малък, куршум – по-голям) при други равни условия, системата за презареждане на оръжието (газоотводната система намалява отката). Следва да се отбележи, че отличителна особеност на гладкостволното оръжие е и дъжината на патронника (65,70,76 или 89 mm).
Гладкостволна артилерия
[редактиране | редактиране на кода]От времето на внедряване на нарезните стволове в артилериията гладкостволни остават леките преносими системи – миномети и гранатомети. Техните снаряди се стабилизират с аеродинамично оперение, постоянно или (по-рядко) отварящо се.
„Завръщането“ към гладкостволните оръдия става в танкостроението. С появата на оперените снаряди гладкостволните оръдия придобиват следните преимущества пред нарезните:
- В гладкостволното оръдие може значително (1,5 – 2 пъти) да се увеличи налягането в канала на ствола без риск от „изтриване“ на нарезите, а значи и да се увеличи началната скорост на снаряда.
- Нараства бронепробиваемостта на подкалибрените снаряди.
- Няма необходимост да се търси решение за компенсиране на въртенето на снаряда при кумулативните снаряди (въртенето на снаряда негативно влияе на формирането на кумулативната струя).
- Става по-просто да се направи ПТУР, изстрелвана от канала на ствола.
Всичко това води до това, че на болшинството от съвременните и перспективни танкове се поставят именно гладкостволни оръдия.
Следва да се отбележи, че съвременните гладкостволни оръдия, като цяло, се отличават с по-малка точност, особено на разстояния превишаващи далечината на правия изстрел. Освен това, поради наличие на система от стабилизатори ОФ снарядите на танковите оръдия имат по-малка ефективност в сравнение с нарезната артилерия от същия калибър.
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ ГОСТ 28653 – 90 „Оружие стрелковое. Термины и определения“
- ↑ Федоров В. Эволюция стрелкового оружия. Часть I. Развитие ручного огнестрельного оружия от заряжания с дула и кремневого замка до магазинных винтовок. – М.:Воениздат, 1938, с. 31
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]- Нарезно оръжие
- Сачмалийка
- Лупара
- Pancor Jackhammer – автоматична сачмалийка револверен тип
- Mossberg 500
- Сайга
- Remington 870
- Обрез
- ТОЗ-87
- ТОЗ-34
- МЦ 20-01
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Гладкоствольное оружие“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |