Направо към съдържанието

Подиум

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Подиум (от латински: podium, от гръцки: πόδεων, πόδι — нога, стъпало, ходило) е платформа, която служи за повдигането на човек, сграда или предмет на определено разстояние над околността.

В архитектурата, сграда може да бъде поставена на голям подиум, заформен от тераса или цокълен етаж. В този контекст се говори за „цокъл“, „подиум“ или „плинт[неработеща препратка]“. Един пример от древната сакрална архитектура е римският тип „подиум храм“.

По-малки подиуми се използват на закрито за повдигане на определен човек в дадена група, като например диригент на оркестър или оратор на публична реч при обществени събития, митинги. Едностепенно или многостепенно извишаване на пода във вътрешността на дадена сграда е известно още като „естрада“ и служи например като място за поставяне на трон или олтар.[1]

Един общ вид на подиума се използва за награждаване на медалисти в спортни събития като Oлимпийските игри. При награждаването на победителите в спортни събития, се използва подиум на три нива, като на най-високото място в центъра се качва златния медалист, на малко по-ниското е носителят на сребърен медал, а на най-ниското е бронзовият призьор. Подобни подиуми се използват и в моторните спортове (например Формула 1, Индикар, НАСКАР), където първите трима, завършили състезанието получат своите трофеи. Забележителни изключения са мястото за награждаването на победителите в Голяма награда на Монако и Инди 500, където награждаването става директно на пистата.

Подиумите трябва да допринасят и за видимостта на регулировчиците на уличното движение. За да не затрудняват движението при незает пост от полицай, те често могат да бъдат снижавани на приземно равнище.

  1. Wilfried Koch: Baustilkunde. Gütersloh/München 2009, S. 444