Направо към съдържанието

Рихард Дедекинд

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Рихард Дедекинд
Julius Wilhelm Richard Dedekind
германски математик

Роден
Починал
Брауншвайг, Германия
ПогребанБрауншвайг, Федерална република Германия

Националност Германия
Учил вГьотингенски университет[1]
Хумболтов университет на Берлин[2]
Научна дейност
ОбластМатематика
Учил приМориц Стерн, Карл Фридрих Гаус
Работил вГьотингенски университет
ПовлиянБернхард Риман, Петер Дирихле, Ернст Кумер
Семейство
Съпруганяма
Рихард Дедекинд в Общомедия

Рихард Дедекинд (пълно име на немски: Julius Wilhelm Richard Dedekind) е германски математик, известен с трудовете си по абстрактна алгебра, алгебрична теория на числата и основите на реалните числа.

Роден е на 6 октомври 1831 година в Брауншвайг, Германия, най-малкото от четирите деца в семейството на Юлиус Левин Улрих Дедекинд. През 1848 постъпва в колежа Каролинум в Брауншвайг, където баща му е администратор и където получава солидно математическо образование. През 1850 г. постъпва в Гьотингенския университет, където изучава теория на числата при Мориц Стерн и вече много възрастния Карл Фридрих Гаус. Защитава докторат през 1852 г. на тема „Върху теорията на ойлеровите интеграли“ („Über die Theorie der Eulerschen Integrale“). Там е студент на Дирихле, с когото стават близки приятели.

В средата на 19 век водещият център за математически изследвания в Германия не е Гьотингенският, а Берлинският университет. Това кара Дедекинд да замине за две години в Берлин, където той и съвременникът му Бернхард Риман се хабилитират през 1854 г. След това Дедекинд се връща в Гьотинген като доцент, като преподава вероятности и геометрия. Същевременно продължава да попълва празнотите в математическите си познания, като изучава елиптичните и абелевите функции. Дедекинд е първият преподавател в Гьотинген, който чете курс по теорията на Галоа, както и сред първите осъзнали основополагащото значение на понятието група в алгебрата и аритметиката.

Гробът на Рихард Дедекинд

През 1858 г. започва да преподава в политехническата школа в Цюрих, но се връща в родния си Брауншвайг през 1862 г., когато Колеж Каролинум е повишен в технологичен институт (Technische Hochschule), за да не го напусне никога повече. Оттегля се в пенсия през 1894 г., но продължава да публикува резултати и да преподава от време на време. Рихард Дедекинд никога не сключва брак.

През 1880 г. е избран за член на академиите на Берлин и Рим, а на френската академия на науките – през 1900 г. Доктор хонорис кауза на университетите в Осло, Цюрих и Брауншвайг.

Умира на 12 февруари 1916 година в Брауншвайг на 84-годишна възраст.

Сред безспорните приноси на Дедекинд е аксиоматизацията на алгебрата и въвеждането на множество математически понятия като:

Заедно с Карл Вайерщрас и Георг Кантор поставя основите на теорията на ирационалните числа. [3]

  1. 18233
  2. www-history.mcs.st-andrews.ac.uk // Посетен на 6 октомври 2017 г.
  3. „Математически термини“, Н.В. Александрова, ДИ Наука и изкуство, София, 1984
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Richard Dedekind в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​