Залез: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
GhalyBot (беседа | приноси)
м r2.7.3) (Робот Добавяне: eml:Tramûnt
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 50 междуезикови препратки, вече съхранявани в [http://www.wikidata.org/wiki/Wikidata:Main_Page Уикиданни], в d:q166564.
Ред 24: Ред 24:
[[Категория:Символи]]
[[Категория:Символи]]
[[Категория:Части от деня]]
[[Категория:Части от деня]]

[[an:Escureixito]]
[[ar:غروب]]
[[arc:ܥܪܒܐ ܕܫܡܫܐ]]
[[ay:Jayp'u]]
[[bat-smg:Saulielėidis]]
[[ca:Ocàs]]
[[chr:ᏭᏕᎵᎬ]]
[[da:Solnedgang]]
[[de:Sonnenuntergang]]
[[eml:Tramûnt]]
[[en:Sunset]]
[[es:Ocaso]]
[[et:Päikeseloojang]]
[[eu:Eguzki-sarrera]]
[[fa:غروب]]
[[fi:Auringonlasku]]
[[fr:Coucher de soleil]]
[[gl:Ocaso]]
[[he:שקיעה]]
[[hr:Zalazak sunca]]
[[id:Matahari terbenam]]
[[it:Tramonto]]
[[ja:日没]]
[[ko:해넘이]]
[[la:Solis occasus]]
[[lt:Saulėlydis]]
[[lv:Riets]]
[[mr:सूर्यास्त]]
[[ms:Matahari terbenam]]
[[myv:Чивалгома (пертьпельксэнь вал)]]
[[nl:Zonsondergang]]
[[nn:Soleglad]]
[[no:Solnedgang]]
[[pl:Zachód Słońca]]
[[pt:Pôr do sol]]
[[qu:Inti yaykuy]]
[[ro:Apus]]
[[ru:Закат]]
[[scn:Scurata]]
[[sco:Day-set]]
[[simple:Sunset]]
[[sk:Západ slnka]]
[[sv:Solnedgång]]
[[te:సూర్యాస్తమయం]]
[[tt:Кояш бату]]
[[uk:Захід Сонця]]
[[ur:غروب]]
[[vi:Mặt Trời lặn]]
[[wa:Coûtchî do solea]]
[[zh:日落]]

Версия от 12:25, 11 март 2013

Залез
Есенен залез над Перперикон

Залезът е преминаване на слънчевия диск под линията на хоризонта и свързаните с това оптически явления. Най-честото оптическо явление свързвано със залезите е оцветяването на небето в червен цвят. Изключително рядко явление е т.нар. "Зелен лъч".

Залезът не трябва да се бърка със сумрака, който, както често се определя, е моментът, в който настъпва тъмнина, определено време, след като слънцето залезе.

Червеният цвят на небето при залез е причинен от разпръскването на синята светлина от атмосферния прах. Относително малко количество светлина се разпръсква по този начин и така небето често приема червени, оранжеви и жълти цветове. Цветът на небето може да бъде повлиян от атмосфера феномени като облаци, дим и смог произлезли от естествен или повлиян от човешката активност процес, а също така и от пепел от вулканични изригвания.

Залезът често е по-ярко оцветен от изгрева. Това е причинено от тенденцията за наличие на повече прах в ниските слоеве на атмосферата вечер. Причината за това е причинено от слънчевото греене през деня, което намалява относителната влажност на въздуха, предизвиква увеличение на скоростта на вятъра и турбуленция, което предизвиква разпространение на прах във въздуха. Понякога разликата между изгрева и залеза може да зависи от географското положение, от което те се наблюдават. Пример за това са изгреви и залези, които се наблюдават над морета и океани и такива, наблюдавани над сушата.

Времето на залеза варира през годината и географската ширина. Промените във времето са причинени от наклона на земната ос и движението на планетата по нейната орбита. Интересен ефект е несъвпадението на лятното и зимното слънцестоене с най-късния или най-ранния изгрев или залез. Това явление е толкова по-силно изразено, колкото по-отдалечена е позицията на наблюдение от екватора. Вариациите във времето на изгрева и залеза на екватора са само няколко минути през продължение на годината. Същото се отнася и за зенита на слънцето.

Тъй като изгревът и залезът се отчитат по предния или задния ръб на Слънцето, а не по центъра, леко се увеличава продължителността на деня спрямо нощта. Тъй като светлината на слънцето се изкривява от различната плътност на земната атмосфера, Слънцето все още се вижда след като е под хоризонта. Този ефект е всекидневна илюзия заедно с изгрева

Външни препратки