Граница (дем Аграфа): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Премахване на Категория:Евритания, ползвайки HotCat
Парнас, ама некой друг път! Е как може толкоз шаблонно и безмозъчно да се преписва?
Ред 24: Ред 24:
'''Гранѝца''' ({{lang-el|Γρανίτσα}}) е планинско селце, разположено на 850 метра надморска височина, [[Централна Гърция]], дем [[Аграфа (дем)|Аграфа]]. Населението му е предимно [[куцовласи|куцовлашко]] и наброява 474 жители. До 2011 година Граница е главно селище на дем Аперантия.
'''Гранѝца''' ({{lang-el|Γρανίτσα}}) е планинско селце, разположено на 850 метра надморска височина, [[Централна Гърция]], дем [[Аграфа (дем)|Аграфа]]. Населението му е предимно [[куцовласи|куцовлашко]] и наброява 474 жители. До 2011 година Граница е главно селище на дем Аперантия.


Селото е разположено на скат на планината [[Парнас]] до река [[Границиотис]]. От него се разкрива прекрасна гледка към долината на реката и планината. Селото е запазило стария си вид и отстои на 82 километра северозападно от [[Карпениси]].
Селото е разположено на скат на планината [[Лиакура]], южен [[Пинд]], до река [[Границиотис]]. От него се разкрива прекрасна гледка към долината на реката и планината. Селото е запазило стария си вид и отстои на 82 километра северозападно от [[Карпениси]].
== Стопанство и архитектура ==
== Стопанство и архитектура ==

Версия от 22:09, 4 ноември 2016

Вижте пояснителната страница за други значения на Граница.

Граница
Γρανίτσα
Изглед към Граница.
Изглед към Граница.
39.1° с. ш. 21.5167° и. д.
Граница
Страна Гърция
ОбластЦентрална Гърция
ДемАграфа
Географска областЕвритания
Надм. височина654 m
Население474 души (2001)
Пощенски код360 72

Гранѝца (Шаблон:Lang-el) е планинско селце, разположено на 850 метра надморска височина, Централна Гърция, дем Аграфа. Населението му е предимно куцовлашко и наброява 474 жители. До 2011 година Граница е главно селище на дем Аперантия.

Селото е разположено на скат на планината Лиакура, южен Пинд, до река Границиотис. От него се разкрива прекрасна гледка към долината на реката и планината. Селото е запазило стария си вид и отстои на 82 километра северозападно от Карпениси.

Стопанство и архитектура

Граница е селскостопански регион в който се отглеждат различни земеделски култури, включително плодове (дини, пъпеши, смокини и зеленчуци. Основно се отглеждат царевица, домати, картофи, лук и краставици, както и млечни продукти от добитък, маслини и др. По-голямата част от населението работи в предприятия на хранително-вкусовата промишленост свързани със селското стопанство.

Каменните границки къщи са градени до 1950 г. Съвременните огромни къщи в селото датират от 80-те години на 20 век, но повечето от къщите са изоставени и запустяли днес.

История

След Втората световна война в последвалата я гражданска война в Гърция, голяма част от населението на Граница взема страната на левите сили и след свършека ѝ се изселва по големите градове в Гърция. Населението на Граница намалява и между 1981 - 1991 г., но последното преброяване сочи, че между 1991 и 2001 г. броят му се е удвоил.

Забележителности

В Граница е имало седемнадесет църкви, повечето от които са били унищожени по време на османското владичество.

В Граница има етнографски музей, който притежава богата колекция от предмети на народното творчество и занаятите. В музея се съхраняват портрети и лични вещи на Захариас Папантониу и Стефанос Границас, както и картини на местните художници Христос Кагарас и Лефтерис Теодору, включително и личната библиотека на Захариас Папантониу.

Други забележителности на селото са останалите девет старинни църкви. Те са построени през различни периоди от време.

Панорама на Граница.

Личности

Родени в Граница
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Granitsa, Greece в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​