Направо към съдържанието

Дьовленска случка

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Версия от 00:12, 13 февруари 2010 на Добри (беседа | приноси) (втрш препратка)

Дьовленската случка е опит на помаците от Дьовленско да избягат в Гърция, а после в Турция, извършен през 1933 година. Жителите на селата Триград, Кестен (Кестенджик), Буйново (Наипли), Кожари (Дериджилер), Водни пад (Дьошекдере), Чамла, Мугла и други правят тайна организация с помощта на турските и гръцките власти с надежда да избягат от репресиите и дискриминацията, налагани им от българските власти след 1878 година.

Причини

След Руско-турската война от 1877-78 година животът на помаците е напълно променен. В Рупчос се вдигат на Сенклерово въстание. Много села са опожарени. Жителите им са избягали на юг, след което се връщат. Рупчоските помаци отказват да се подчинят на българските власти и създават Тъмръшката република. През 1912 година, по време на Балканската война, селата от региона са опожарени отново, а населението е насилствено покръстено. Това довежда до избухване на нов бунт през 1913 година по време на Междусъюзническата война и основаването на Гюмюрджинската република. Тя съществува само няколко седмици, като след това рупчоските села пак попадат в рамките на България.

В селата са назначени кметове българи-християни. В съседните региони са настанени български бежанци от Беломорието и от Източна Тракия. Образувана е така наречената „Тракийска организация“, която има за цел да потиска помаците, в следствие на което те да емигрират към Турция, а имотите им да бъдат изкупени на безценица. Граничната стража кара помаците да работят ангария. С тях са извършвани всевъзможни гаври. Единственият поминък на планинското население - овцевъдството, е в критично състояние. Преди 1919 година овцете пасли в Беломорието през зимата, където не падал сняг, докато Родопите били затрупани. Границата с Гърция и Турция е затворена за помаци, тъй като правителството не искало да позволи обезлюдяването на региона. От друга страна натискът от страна на българите-християни, живеещи в Родопите, и от назначените български чиновници е огромен и това води до зачестяване на случаите на избягали помаци. Върхът е достигнат през 1933 година, когато селата от Дьовленско тайно решават да избягат масово в Турция през Гърция с помощта на турските и гръцките власти.

Ръководители

Развитие

Селските първенци се свързват с турската легация в София и поддържат връзка чрез турското консулство в Пловдив. Турците се опитват да се договорят с Гърция бегълците да бъдат оставени да преминат през границата и след това да бъдат заведени в Турция. От гръцка страна има усложнения и докато се водят тайните преговори, организаторът Асан Карахалилов тайно избягва самостоятелно. Съселяните му от Буйново все пак успяват да уговорят бягството с гърците. Всичко е подготвено, багажът е стегнат и единствено остава да се даде знак за тръгване. Но в началото на октомври 1933 година всички села от региона се оказват окупирани от армия и полиция. Арестувани са 30 човека, но не и главатарите. Касъм Ходжа и Мехмед Мазнев са избягали още на 22 септември. След тях бягат Асан Карахалилов и Асан Чаушев. Опит за бягство прави и Шакир Люманчев, но поради болестта си се връща.

Властите разбират за опита за бягство благодарение на Асан Серков от Мугла, който предупредил секретар-бирника и бакалин Сава Терзийски от Широка лъка за намеренията на помаците от региона. Въпреки разкриването на опита за бягство, броят на бежанците в следващите месеци и години остава висок поради отношението на българите-християни и българските власти към помаците.

Използвана литература

Арденски, Владимир. Загаснали огнища. София, ИК „Ваньо Недков“, 2005. ISBN 954-8176-96-3.

Вижте още