Косо ветрило
Кòси ветрила са ветрила, които се поставят в диаметралната плоскост, надлъжно на съда. Имат много разновидности. За ралика от правите ветрила, позволяват на съда да плава по-остро към вятъра, под ъгъл до 20°. Към косите ветрила се отнасят и триъгълните ветрила.
Прости коси ветрила[редактиране | редактиране на кода]
Бермудско ветрило[редактиране | редактиране на кода]
Триъгълно ветрило, предната му шкаторина се разтяга по мачтата, а долната по гика. Днес е най-разпространеният тип ветрила при яхтите. По простота на управление, поставяне и тягови характеристики е безспорен лидер.
- Гафелно ветрило
- Шпрюйтово ветрило (гуари)
Рейкови коси ветрила[редактиране | редактиране на кода]
Лати́нско пла́тно[редактиране | редактиране на кода]
Има вид на правоъгълен триъгълник. Горната шкаторина (хипотенузата) се закрепва към рейката, наклонена напред. При латинските ветрила рейката има собствено име – „рю“. Предният край на рю достига до палубата и се нарича „количка“. Особеност на латинското ветрилно въоръжение е, че количката при смяна на галса трябва да пресича вантите. Затова вантите на тези съдове се правят разединяващи се и смяната на галса изисква повече работа, отколкото при другите типове ветрила. Въпреки това през средните векове латинското ветрило получава широко разпространение благодарение на способността на съда с такива ветрила да плава много остро спрямо вятъра.
Лю́герно (ре́йково) ветрило[редактиране | редактиране на кода]
Ветрилото най-често е с форма на неправилен трапец, горната шкаторина се закрепва към рейката, а долния към гика.
Щагови коси ветрила[редактиране | редактиране на кода]
Литература[редактиране | редактиране на кода]
- Морской словарь: В двух томах.
- Морской энциклопедический словарь: В трёх томах. – ISBN 5-7355-0280-8
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Косой парус“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |