Пуси Райът
Pussy Riot Pussy Riot | |
11 януари 2012 г. | |
Информация | |
---|---|
От | Москва, Русия |
Стил | пънк рок, протест арт |
Активност | 2011 – 2015 |
Уебсайт | pussy-riot.livejournal.com |
Членове | Надежда Толоконникова Мария Альохина |
Pussy Riot в Общомедия |
Pussy Riot (в превод: Бунт на котенце, транскрипция: Пуси Райът) е руска феминистка пънк-рок група от Москва.
Протестира срещу системата на Путин по нестандартен начин, особено след като е избран за безпрецедентен трети път за президент. При изпълненията си те членовете използват маски, за да останат анонимни[1].
Основана през август 2011 г., групата прави политическо-провокативни изпълнения на теми от руския политически живот на необичайни места, като Лобное место на Червения площад, на покрив на тролейбус или на скеле в Московското метро. Групата защитава феминизма, правото на личен избор, както и правата на ЛГБТ гражданите в Русия. За тях Путин е диктатор,[2] който няма право да се меси в работата на църквата. Според една от основателките[3]
- „Изпълненията на Pussy Riot могат да се нарекат или дисидентско изкуство, или политическа акция, която ползва изкуство. И в двата случая нашите изпълнения са вид гражданска активност срещу репресиите на политическа система, която използва властта си срещу основни човешки права и граждански и политически свободи.“
Название на групата
[редактиране | редактиране на кода]Руската пънк-група приема английското название Pussy Riot (МФА[ˈpʊs.i ˈɹaɪ.ət], „Пу̀си Ра̀йът“[4]). На участничките в групата, по думите на една от тях, са им добре известни както вулгарните подтекстове на английското „pussy“, така и съзвучието на „пуси“ с нежни руски думи, което създава напрежение между тази дума и грубото и агресивно „riot“[5].
Творчество
[редактиране | редактиране на кода]Всяка от акциите си групата съпровожда или с „нелегално турне“, състоящо се от серия изпълнения, включващи необичайно усвояване на пространството и живо изпълнение на песен при акомпанимент на електрокитара, или с едно-единствено изпълнение в същия формат.
Филмираните изпълнения след това се използват за създаване на видеоклипове с добавени студийни аудиозаписи, публикувани по-късно в YouTube. Текстовете и музиката се създават съвместно от всички участници в групата[6].
„Богородице, изгони Путин!“
[редактиране | редактиране на кода]На 21 февруари 2012 г. 4 участнички [7] в групата изпълняват песен-молебен „Богородице, изгони Путин!“ в московската катедрала „Христос Спасител“, мотивирана от тяхното противопоставяне на руския президент Владимир Путин и политиката на Руската православна църква [8][9]. Техните действия са спрени от охранители в църквата. На 3 март, след поява на изпълнението онлайн, 3 участнички в групата са арестувани и обвинени в хулиганство [10].
Съдебният процес започва в края на юли и поражда противоречиви мнения в Русия и по света. Според допитване на център „Левада“, 44% от руснаците подкрепят обвиненията и вярват в обективността на съда, докато 17% са на обратното мнение. Според феминистката-писателка Каролайн Криадо Перес (книгата „Прави го като жена“, 2015) на трите арестувани им е било отказано правото на защита и почти всичките им свидетели не са допуснати да свидетелстват. В същото време членовете на групата получават подкрепа в Русия и от други страни заради обвинения за лошо отношение в ареста и риска от възможна 7-годишна присъда [11][12].
На 17 август 2012 г. подсъдимите са осъдени за „хулиганство, мотивирано от религиозна омраза“, и са осъдени на 2 години лишаване от свобода.[13][14]
Руската православна църква публикува изявление, призоваващо властите да проявят снизходителност в рамките на закона [15][16]. Процесът и присъдата привличат международна критика [17]. Външните министри на Германия и Швеция, както и представители на Европейския съюз и САЩ, наричат наказанието „непропорционално“ [18]. На 10 октомври съдът реши Екатерина Самуцевич да бъде освободена. На 23 декември 2013 г. Надежда Толоконникова и Мария Альохина излизат от затвора.
„Милиционерът влиза в играта“
[редактиране | редактиране на кода]На 15 юли 2018 г. на московския стадион „Лужники“, където се играе финалният мач от световния шампионат по футбол, Pussy Riot извършват акция под наименованието „Милиционерът влиза в играта“, посветена на политическите затворници и незаконните арести на антиправителствените митинги в Русия[19][20]. Четирима от участниците в акцията успяват да преминат през загражденията и да изтичат на игрището, прекъсвайки играта. Спрени са едва в центъра на полето. Интернет-изданието „Газета.ру“ съобщава, че участниците в акцията са облечени в милиционерска униформа, и представя снимки, от които се разбира, че един от тях е от мъжки пол[21].
На своята страница в социалната мрежа Facebook групата Pussy Riot заявява, че тази акция е посветена на единадесетгодишнината от смъртта на поета Дмитрий Пригов, създал образа на небесния Милиционер, който се „извисява като пример за държавност“, и земния Милиционер, който „вреди на всички“, и че участниците в групата искат освобождаване на политическите затворници, прекратяване на углавните дела за повторни постове и незаконните арести на митингите, а също допускане на политическа конкуренция в страната[22].
Бележки
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Мария Алехина и Надежда Толоконникова: интервью с участницами Pussy Riot // inopressa.ru. Посетен на 30 януари 2021. (на руски)
- ↑ Pussy Riot: will Vladimir Putin regret taking on Russia's cool women punks? // Обзървър, 29 юли 2012.
- ↑ Nadezhda Tolokonnikova. Pussy Riot defendants' closing statements // N+1 Magazine, 13 август 2012.
- ↑ Предаване по правилата на практическата транскрипция
- ↑ In Russia, Punk-Rock Riot Girls Rage Against Putin // NPR.org, 2012-02-08. Посетен на 2017-01-18.
- ↑ Юлия Галкина. Группа Pussy Riot: „Блевать хочется от гомофобных законов“ // Neva24, 22 февраля 2012. Архивиран от оригинала на 2014-02-04. Патриарх Кирилл Гундяев является бывшим кагэбэшником. Нам это кажется подозрительным. Если он работал в КГБ, он мог преследовать православных. А потом он резко стал верующим, и нам это кажется странным. Это какой-то бутафорский жест. Сейчас он представляет всех верующих. Насколько это искренне – непонятно. Разные скандалы в РПЦ – например, табачный – показывают, что это такой странный институт, где крутятся деньги, где бизнес. И мне ещё кажется, что здесь имеет место издевательство над чувствами верующих
- ↑ The Guardian, 20 август 2012
- ↑ Six arrested at Pussy Riot protest in New York, архив на оригинала от 23 август 2012, https://web.archive.org/web/20120823150556/http://news.yahoo.com/six-arrested-pussy-riot-protest-york-162120491.html, посетен на 23 август 2012
- ↑ Pussy Riot sentenced to two years in prison colony over anti-Putin protest
- ↑ Мэр Рейкьявика проехал по городу в образе Pussy Riot
- ↑ Miriam Elder. Pussy Riot trial 'worse than Soviet era' // The Guardian. 3 август 2012. Посетен на 8 август 2012.
- ↑ Jennifer Rankin. Pussy Riot case likened to Stalin show trials // Irish Times. 9 август 2012. Архивиран от оригинала на 2012-08-29. Посетен на 9 август 2012.
- ↑ Pussy Riot sentenced to two years in jail, RT, 2012-08-17
- ↑ Pussy Riot found guilty of hooliganism by Moscow court // BBC NEWS. 17 август 2012. Посетен на 17 август 2012.
- ↑ Russian Orthodox Church asks authorities to show mercy on Pussy Riot, RT, 2012-08-17
- ↑ РПЦ попросила проявить милосердие к участницам Pussy Riot Lenta.ru
- ↑ The Independent, [1], www.independent.co.uk. 17 август 2012
- ↑ Мировое сообщество сочло наказание Pussy Riot несоразмерным // Lenta.ru. Посетен на 17 август 2012.
- ↑ Финал чемпионата мира прервался из-за выбежавших на поле Pussy Riot // Посетен на 15 юли 2018.
- ↑ Pussy Riot выбежали на поле во время финала ЧМ // Meduza. Посетен на 15 юли 2018. (на руски)
- ↑ Фото: Кто выбежал на поле в финале ЧМ-2018 // Газета.Ru. Посетен на 15 юли 2018.
- ↑ PussyRiot // www.facebook.com. Посетен на 15 юли 2018. (на руски)
Външни препратки
[редактиране | редактиране на кода]- „Как в красной тюрьме“, „Чайка“, в превод на Владимир Сабоурин.
|