Направо към съдържанието

Уиз Еър България

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Уиз Еър България
Еърбъс A320 на Уиз Еър България излита от летище „Лутън“, Великобритания
IATA ICAO Позивна
8Z WVL WIZZAIR BULGARIA
Националност България
СобственикУиз Еър
Основана2005 г.
Закрита2011 г. (слята с Уиз Еър)
СедалищеСофия, България
ХъбовеЛетище София
Флот3
Дестинации16
РъководителиКристиян Кръстев, CEO
Служителиок. 140
Уебсайтwww.wizzair.com
Уиз Еър България в Общомедия

Уиз Еър България е българска авиокомпания, създадена като подразделение на унгарската авиокомпания-майка Уиз Еър.

Компанията е основана през 2005 г., а през 2006 г. получава лиценз за започване на полети между България и Гърция, Турция и Молдова.

Поради оперативни причини компанията преустановява дейност през 2011 г., след като е слята в компанията-майка Уиз Еър.[1] Уиз Еър България извършва полети за нуждите на унгарската компания-майка, основно по направленията между София и Барселона, Валенсия, Бергамо и Брюксел. Поради нуждите на компанията-майка, един от общо трите самолета на Уиз Еър България увеличава броя на полетите между Лондон (летище Лутън), Рим и Дортмунд, а третият самолет е използван от компанията-майка Уиз Еър за въвеждане на нови полети.

Към момента на прекратяване на дейността компанията разполага с три самолета Еърбъс A320. Със сливането с компанията-майка самолетите са заличени от българския самолетен регистър и предадени на компанията-майка.

Еърбъс А320 на Уиз Еър България рулира на Летище „Караваджо“, Италия

До сливането си с компанията-майка Уиз Еър България извършва полети до следните дестинации:

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Wizz Air Bulgaria в Уикипедия на словенски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​