Направо към съдържанието

Голям Бостън

Голям Бостън
Greater Boston
Метрополен регион
Бостън
42.355° с. ш. -71.065° и. д.
Голям Бостън
Страна САЩ
Част отМасачузетс Масачузетс
Роуд Айланд Роуд Айлънд
Ню Хампшър Ню Хампшър
Кънектикът Кънектикът
Население4 732 161 (MSA) или 8 099 575 (CSA) души (2014)
Главни градове Бостън
Устър
Провидънс
Лоуъл
Кеймбридж
Куинси
Часова зонаUTC-05:00

Голям Бостън е метрополният регион на Нова Англия, обхващащ община Бостън, столицата на щата Масачузетс, и най-гъсто населеният град в Нова Англия, както и околните райони. Регионът образува северната дъга на североизточния мегаполис в САЩ и като такъв, Голям Бостън може да бъде описан или като metropolitan statistical area (MSA), или като combined statistical area (CSA). MSA се състои от по-голямата част от източната част на Масачузетс, с изключение на Южното крайбрежие и Кейп Код; докато CSA допълнително включва общините на Манчестър (най-големият град в щата Ню Хампшър), Провидънс (столицата и най-големият град на щата Роуд Айлънд), Устър, Масачузетс (вторият по големина град в Нова Англия), както и Южното крайбрежие и Кейп Код в Масачузетс. Макар и малкият отпечатък на самия град Бостън да съдържа само 685 094 души, урбанизацията се е разпростряла и в околните райони.

Някои от по-известните приноси на Голям Бостън са в сферата на висшето образование и медицинските институции в региона. Голям Бостън е от голямо значение в американската история и индустрия. Регионът и щатът Масачузетс са глобални лидери в биотехнологията, инженерството, висшето образование, финансите и морската търговия.[1]

Над 80% от населението на Масачузетс живее в метрополния регион на Голям Бостън. Голям Бостън се нарежда на десето място сред населението на САЩ в статистическите райони, където живеят 4 732 161 души, по данни от преброяването на населението през 2014 г. и шесто място сред комбинираните статистически райони, с население от 8 095 575.[2] Районът е бил домакин на много хора и обекти, които са от значение за американската култура и история, особено за американската литература, политиката и Американската революция.[3]

Плимът е мястото на първата колония в Нова Англия, основана през 1620 г. от английските заселници, пътниците на Мейфлауър. През 1692 г. град Сейлъм и околните райони преживяват един от най-скандалните случаи на масова истерия в Съединените щати – процеси на Салемските вещици.[4] В края на 18 век Бостън става известен като „Люлката на свободата“,[5] заради агитацията там, която довежда до Американската революция.

Районът на Голям Бостън е изиграл мощна търговска и културна роля в историята на Щатите. През 2004 г. Масачузетс става първият американски щат, който законно признава еднополовите бракове.[6] Много известни американски политически династии са от Бостънския регион, включително семействата Адамс и Кенеди.

Харвардският университет в Кеймбридж е най-старото висше учебно заведение в Съединените щати[7] с най-голяма финансова подкрепа от всеки друг университет, и чийто Юридически факултет е породил мнозинството от съдиите на Върховния съд на САЩ. Площада Кендъл в Кеймбридж се нарича „най-иновативната квадратна миля на планетата“, във връзка с високата концентрация на предприемачески стартиращи предприятия и качеството на иновациите, които се появяват в близост до площада от 2010 г. както Харвардският университет, така и Масачузетският технологичен институт, (също в Кеймбридж) са сред най-високо оценените академични институции в света.[8]

  1. "Housing and Economic Development:Key Industries" Архив на оригинала от 2018-10-18 в Wayback Machine.. mass.gov.
  2. 2014 American Community Survey 1-Year Estimates Архив на оригинала от 2018-07-14 в Wayback Machine.. United States Census Bureau.
  3. Will Joyner (9 April 1999). Where Literary Legends Took Shape Around Boston. The New York Times.
  4. The 1692 Salem Witch Trials. SalemWitchTrialsMuseum.com.
  5. Faneuil Hall. Celebrateboston.com.
  6. Massachusetts court strikes down ban on same-sex marriage // Архивиран от оригинала на 2019-12-22. Посетен на 2019-03-16.
  7. History of Harvard University. Harvard University.
  8. World Reputation Rankings 2016. Посетен на 16 март 2019.