Друкпа Кюнле
Част от серията статии за |
Будизъм |
---|
Основни фигури |
Будизъм по страна и регион |
Школи |
Текстове и основни понятия |
Портал Будизъм История на Будизма |
Друкпа Кюнле, Друкпа Кунлег или Кунга Легпа (1455 – 1529), известен още като „Божествения Луд от Драконовата Линия“ или Друкпа Кагю е един от великите майстори на Махамудра в тибетския Будизъм. Ученик е на Лама Пема Лингпа и се счита за еманация на Сараха. Поради колоритния си стил той е много популярен и в бутанския фолклор.
Биография
[редактиране | редактиране на кода]Друкпа Кюнле се ражда в околностите на манастира Ралунг, в клон на благородната фамилия Гя произхождаща от Цангпа Гяре Йеше Дордже. На тригодишна възраст се научава да чете и проличава неудържимият му стремеж към Дхарма. Седемгодишен той губи баща си, който загива в семейни междуособици. След смъртта на баща си той окончателно губи интерес към всичко светско, приема монашество и се отдава на интензивна практика.
На двадесет и пет, което се счита за изключително рано той показва всички качества на високореализиран йогин, връща монашеските обети на своя учител и до края на живота си е пътуващ йогин, известен с могъщите си луди методи да води съществата и особено жените към просветление. Това му носи прозвището „Святият човек с петте хиляди жени“. За него също се твърди, че давал поучения срещу чанг, или тибетска бира.
Със своето проницателно осъзнаване виждал най-бързите методи да освободи съществата от закостенялости и пречки. В биографията му е описано как безстрашно и съчувствено показва всеки фалш и лицемерие, използвайки всичко: сексуалност, йогийски сили да прави чудеса, майсторски композирани „Ваджра Песни“, изразяващи прозрението му, както и всякакви наглед скандални и чудати постъпки, водещи учениците му към зрялост. Подобно на велики йогини като Падмасамбхава е известен и с укротяването на местни енергии, причиняващи страдания на местното население и пречки за практикуващите Дхарма.
Описани са също многобройните срещи на Друкпа Кюнле с много от великите лами на своето време от другите линии на тибетския будизъм, в които също без колебание използва директния си и скандален стил.
Друкпа Кюнле основава манастира Чими Лакханг високо в планините над Пунака. [1].
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Chimi Lakhang // Архивиран от оригинала на 2010-05-28. Посетен на 2010-06-20.
Литература
[редактиране | редактиране на кода]- Божественный Сумасброд. Жизнеописания и песни Друкпы Кюнле. Алмазный путь, 2000. ISBN 5-888882-024-5 Архив на оригинала от 2010-04-19 в Wayback Machine.
- Yonten Dargey, History of the Drukpa Kagyud School in Bhutan, Thimphu, 2001. ISBN 99936-616-0-0. pp. 91 – 110.
- Keith Dowman, The Divine Madman. ISBN 0-913922-75-7.
- Stein, R. A. (1972). Tibetan Civilization. Stanford University Press, Stanford, California. ISBN 0-8047-0806-1 (cloth); ISBN 0-0847-0901-7 (pbk).