Крайовска спогодба (1940): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
махам твърдения без източник
Vaskokolev03 (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Етикет: Отменени
Ред 10: Ред 10:


Крайовската спогодба (1940) е официално приета и одобрена от всички велики сили, вкл. [[Нацистка Германия|Германия]], [[СССР]] и [[Италия]]. Така, далновидно, чрез Крайовската спогодба (1940), по дипломатически път Южна Добруджа е опазена за България и 7 години по-късно, в края на [[Втора световна война|Втората световна война]].
Крайовската спогодба (1940) е официално приета и одобрена от всички велики сили, вкл. [[Нацистка Германия|Германия]], [[СССР]] и [[Италия]]. Така, далновидно, чрез Крайовската спогодба (1940), по дипломатически път Южна Добруджа е опазена за България и 7 години по-късно, в края на [[Втора световна война|Втората световна война]].

== Крайовската спогодба и Румънският национализъм ==
След свалянето на [[Николае Чаушеску|Чаушеску]] в румънското общество се появяват [[Шовинизъм|шовинистични]] настроения, искащи възстановяването на Румънските граници от [[1 януари]] [[1940]] година. В рамките на тях през [[юни]] [[1991]] румънският външен министър казва, че България била "[[окупация|окупирала]]" [[Южна Добруджа]], а на [[9 септември]] [[1993]] управляващият румънското посолство в [[София]] е повикан във [[Министерство на Външните работи|Външно Министерство]] за обяснения, по повод физикогеографска карта на [[Румъния]], на която са отбелязани границите на страната от [[Период между двете световни войни|Междувоенният период]].<ref>[http://macedonia.kroraina.com/publ/uvod.html ДОБРОНАМЕРЕНОСТ СРЕЩУ КАКВО]</ref> След влизането на България и Румъния в [[ЕС]] тази публична риторика изчезва, като териториални претенции към [[България]] отсъстват дори в програмите на румънските [[Национализъм|националистически]] партии.


== Източници ==
== Източници ==

Версия от 07:28, 29 юни 2021

Тази статия е за договора между България и Румъния, включващ връщането на Южна Добруджа. За примирието между България и комунистическата съпротива в Югославия вижте Крайовска спогодба (1944).

Подробна карта на територията в Южна Добруджа отстъпена на Румъния според Букурещкия договор през 1913 г. и върната на България с Крайовската спогодба през 1940 г.

Крайовската спогодба е договор, подписан в град Крайова на 7 септември 1940 г., между Царство България и Кралство Румъния. За осъществяването му са съдействали всички велики сили, участващи във Втората световна война, като измежду тях особена тежест при преговорите и крайния резултат имат Германия, СССР и Италия.

Условията на спогодбата налагат на Кралство Румъния да върне на Царство България територията на Южна Добруджа („Cadrilater“, рум.) с размер 7 565 km², а също така и да се осъществи обмен на населението от Северна Добруджа и Южна Добруджа. На 19 август 1940 г. протичат мъчителни и трудни преговори между двете държави. Румънската страна се стреми да направи възможно най-малки отстъпки, но в крайна сметка на нея ѝ се налага да върне южната част на Добруджа на Царство България.

Етнически и религиозен състав на Южна Добруджа към 1930 г.

88 000 румънци, заселени от румънските власти след края на Втората балканска (Междусъюзническата) война през 1913 г. (виж Букурещки договор), когато територията на Добруджа е окупирана от Кралство Румъния, са принудени да напуснат и да се преселят на север. 68 000 българи от северната част се преселват на юг. Румънските власти им разрешават да се преселят единствено с това, което са можели да носят, и със своите стада. Оземлени са със земята, която румънските власти са отнели от другите българи в полза на румънските заселници още в първото десетилетие на окупацията – системата „triime“. Действителните имоти на българите от Северна Добруджа остават като „компенсация“ на румънските поземлени имоти, създадени в Южна Добруджа.

Крайовската спогодба (1940) е официално приета и одобрена от всички велики сили, вкл. Германия, СССР и Италия. Така, далновидно, чрез Крайовската спогодба (1940), по дипломатически път Южна Добруджа е опазена за България и 7 години по-късно, в края на Втората световна война.

Крайовската спогодба и Румънският национализъм

След свалянето на Чаушеску в румънското общество се появяват шовинистични настроения, искащи възстановяването на Румънските граници от 1 януари 1940 година. В рамките на тях през юни 1991 румънският външен министър казва, че България била "окупирала" Южна Добруджа, а на 9 септември 1993 управляващият румънското посолство в София е повикан във Външно Министерство за обяснения, по повод физикогеографска карта на Румъния, на която са отбелязани границите на страната от Междувоенният период.[1] След влизането на България и Румъния в ЕС тази публична риторика изчезва, като териториални претенции към България отсъстват дори в програмите на румънските националистически партии.

Източници

Вижте също