Направо към съдържанието

Портал:История на България

от Уикипедия, свободната енциклопедия
редактиране 

История на България

Българска икона
Българска икона

Историята на България може да бъде условно разделена на четири големи периода: Древност, Средновековие, период на османско управление и Трета българска държава.

Поради географското си положение територията на днешна България е сред районите в Европа, които са най-рано заселени от хора. През 3 хилядолетие пр.н.е. тя е заета от траките, индоевропейски народ, за който се предполага, че е дошъл на Балканите от североизток. Те създават свои държави, които достигат разцвет през елинистичния период. В средата на 1 век пр.н.е. траките са подчинени от Древен Рим.

редактиране 

Избрана статия

Снимка на Априловската гимназия в Габрово преди 1920 г.
Снимка на Априловската гимназия в Габрово преди 1920 г.

Априловската гимназия е първото българско светско (взаимно) училище, открито на 2 януари 1835 г. в Габрово, по инициатива на Васил Априлов, който първи въвежда взаимноучителната метода вместо килийното обучение. Неин първи учител и уредник е Неофит Рилски. Сградата на гимназията е дело на Уста Генчо Кънчев. Основният й камък е положен през 1851 г., а през 1872 г. е окончателно завършена. През 1979 г. е обявена за паметник на културата с национално значение. В част от нейната сграда се помещава Националният музей на образованието.

редактиране 

Избрана личност

Дамян (Даме) Йованов Груев е български революционер, деец на българското националноосвободителното движение в Македония и Одринско, един от основателите и идеолозите на Вътрешната македоно-одринска революционна организация. Наричан и „Волята на организацията“, ползва псевдонимите Богдан Ариматейски, Борой, Браян Митрев, Буюк даскал, Гарибалди, Данаил, Иванов, Йосиф, Лавда, М. Пападопулос, Огн. Стопленов, Смилевец. Роден е на 19 януари 1871 година в село Смилево, Битолско, тогава в Османската империя. В края на 1906 година тръгва с четата си към Кюстендил, на път за София с цел участие в предвидения конгрес. На 23 декември 1906 година Даме Груев и четата на Александър Китанов са открити от турските власти край село Русиново, Малешевско – вероятно предадени. При завързалата се престрелка Груев и четникът Карчо са ранени, но първоначално се измъкват от турския обръч. В близост до връх Петлец в Малешевската планина двамата (които носят още един ранен четник) попадат на нова засада и загиват.

редактиране 

Знаете ли...

редактиране 

Задачи

редактиране 

Избрана картинка

Марга Горанова, съпруга на водача на Баташкото въстание през 1876 г. Никола Горанов. С кости е изписано отстрани - „Останки от 1876 година” (детайлна снимка)

редактиране 

Избран цитат

... Човек и добре да живее, умира и друг се ражда. Нека роденият по-късно, като гледа този надпис, да си спомня за оногова, който го е направил. ...

из Търновски надпис на кан Омуртаг

редактиране 

Категории