История на Картаген: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
без шаблон "редактирам" - вече 10 дни стои без да се редактира
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
'''Историята на Картаген''' датира от около [[1200 г. пр.н.е.]] до [[698]] г., т.е. прочутият античен град - пръв съперник и враг на [[Древен Рим]], има близо две хилядолетна история. Официално за година на основане на града се приема 825 или 814 пр.н.е., но това е условно и според легендата.
'''Историята на Картаген''' датира от около [[1200 г. пр.н.е.]] до [[698]] г., т.е. градът има близо две хилядолетна история. {{източник|Официално за година на основане на града се приема 825 или 814 пр.н.е., но това е условно и според легендата.}}


След [[битка при Кадеш|битката при Кадеш]], около 1200 г. пр.н.е., огромна преселническа вълна от т.нар. [[морски народи]] залива западносемитската страна от [[юдейска порта|юдейската порта]] до [[Делта на Нил|делтата на Нил]] в [[Долен Египет]]. Цялата финикийска страна, в т.ч. и двата водещи центъра [[Тир]] и [[Сидон]], са засегнати от разселението на морските народи. От една страна Древен Египет загрижен за собствената си съдба, оставя на произвола на съдбата бившите си зависими територии, а от друга - [[фортуна]] предоставя възможността финикийците сами да поемат грижите за оцеляването и бъдещето си. Именно от това време датират първите сигурни сведения за [[финикийска колонизация]] по [[Средиземноморие]]то, и не само, която прескача със сигурност и отвъд [[Херкулесовите стълбове]] в [[Атлантика]]. Известно е, че съседната на Картаген - [[Утика]] е основана по времето на [[Троянската война]], която се приема и за най-древния финикийски град в [[Древна Либия]], т.е. на африканския бряг въобще. Трудно е да се установи откъде идват уменията в корабоплаването на финикийците (предвид характера на [[западносемитска митология|западносемитската митология]]), но има голяма вероятност те да са придобити и заимствани от досега им с морските народи, част от които са и [[филистимляни]]те (от които носи името си [[Палестина]]). Като типична финикийска колония, първият пунически Картаген не правел никакво изключение от съседните му финикийски колонии и се развивал традиционно както тях. Нещо повече, явно ценейки първенстващата пионерска роля на съседна Утика, Пунически Картаген във външните си отношения и международните договори винаги се изписвал като "Картаген и Утика", макар западнофиникийската столица да имала несравнимо с Утика международно значение и авторитет.
След [[битка при Кадеш|битката при Кадеш]], около 1200 г. пр.н.е. огромна преселническа вълна от т.нар. [[морски народи]] залива западносемитската страна от [[юдейска порта|юдейската порта]] до [[Делта на Нил|делтата на Нил]] в [[Долен Египет]]. Цялата финикийска страна, в това число и двата водещи центъра [[Тир]] и [[Сидон]], са засегнати от разселението на морските народи. От една страна, Древен Египет, загрижен за собствената си съдба, оставя на произвола на съдбата бившите си зависими територии, а от друга - финикийците получават възможност сами да поемат грижите за оцеляването и бъдещето си. Именно от това време датират първите сигурни сведения за [[финикийска колонизация]] по [[Средиземноморие]]то. {{източник|Известно е, че съседната на Картаген - [[Утика]] е основана по времето на [[Троянската война]],}} която се приема и за най-древния финикийски град в [[Древна Либия]], т.е. на африканския бряг въобще. Трудно е да се установи откъде идват уменията в корабоплаването на финикийците (предвид характера на [[западносемитска митология|западносемитската митология]]), но {{източник|има голяма вероятност те да са придобити и заимствани от досега им с морските народи}}, {{източник|част от които са и [[филистимляни]]те (от които носи името си [[Палестина]]).}} Като типична финикийска колония първият пунически Картаген не правел никакво изключение от съседните му финикийски колонии и се развивал традиционно както тях. Нещо повече, явно ценейки първенстващата пионерска роля на съседна Утика, Пунически Картаген във външните си отношения и международните договори винаги се изписвал като "Картаген и Утика", макар западнофиникийската столица да имала несравнимо с Утика международно значение и авторитет.


Първият пунически период от историята на Картаген датира предположително от около 1000 г. пр.н.е. до [[146 г. пр.н.е.]], когато след щурм градът е превзет от [[римска армия|римската армия]] под предводителството на [[Сципион Емилиан]]. След пълното му сриване със земята, по изричната воля за това на Римския Сенат, на мястото на пуническият и античен семитски център (земята на която се е издигал пуническия град е разорана и посипана със сол, а мястото прокълнато от римляните като най-ненавистното на земята) е забранено строителството вовеки. Въпреки това, след уталожване на страстите в Рим, е приет [[Lex Rubria]], по силата на който се допуска изграждането на първата римска колония извън Италия, респективно в съседство с пуническия град изниква [[Римски Картаген]]. Римският град просъщствува до 698 г., когато е разрушен при [[арабско завоюване на Северна Африка|арабското завоюване на Северна Африка]], и повече не е възстановяван. Римският период от историята на Картаген се разделя на три периода - до превземането му от вандалите през 439 г., след което градът става столица на [[Кралство на вандали и алани]], като по време на [[Вандалска война|вандалската война]] в 533 г., император [[Юстиниан Велики]] връща владението му за Източната Римска империя. От 533 до края на съществуването си, Картаген е византийски.
Първият пунически период от историята на Картаген датира предположително от около 1000 г. пр.н.е. до [[146 г. пр.н.е.]], когато след щурм градът е превзет от [[римска армия|римската армия]] под предводителството на [[Сципион Емилиан]]. След пълното му сриване със земята, по изричната воля за това на Римския Сенат земята, на която се е издигал пуническият град е разорана и посипана със сол, а мястото прокълнато от римляните като най-ненавистното на земята. Забранено е строителството вовеки. Въпреки това, след уталожване на страстите в Рим, е приет [[Lex Rubria]], по силата на който се допуска изграждането на първата римска колония извън Италия и в съседство с пуническия град изниква [[Римски Картаген]]. Римският град просъщствува до 698 г., когато е разрушен при [[арабско завоюване на Северна Африка|арабското завоюване на Северна Африка]] и повече не е възстановяван. Римският период от историята на Картаген се разделя на три периода - до превземането му от вандалите през 439 г., след което градът става столица на [[Кралство на вандали и алани]], като по време на [[Вандалска война|вандалската война]] в 533 г., император [[Юстиниан Велики]] връща владението му за Източната Римска империя. От 533 до края на съществуването си, Картаген е византийски.


Днес мястото където се е издигал античен Картаген е част от предградията на град [[Тунис (град)|Тунис]]. В периода на своя най-голям разцвет, Пуническият Картаген достига с предградията си близо 700 хил. жители - точно толкова колкото е имал и Древен Рим по същото време, а Римски Картаген се превръща в третия по-големина и значение град през [[1 век пр.н.е.]] по времето на [[Римска република|римската република]] - след столицата и [[Древна Атина]].
Днес мястото, където се е издигал античен Картаген, е част от предградията на град [[Тунис (град)|Тунис]]. В периода на своя най-голям разцвет, Пуническият Картаген достига с предградията си близо 700 хил. жители - точно толкова колкото е имал и Древен Рим по същото време, а Римски Картаген се превръща в третия по-големина и значение град през [[1 век пр.н.е.]] по времето на [[Римска република|римската република]] - след столицата и [[Древна Атина]].
== Хронология ==
== Хронология ==


== Източници ==
== Източници ==
Изследването за историята на [[Картаген]] е основана на гръцки и латински писмени източници дело на [[Тит Ливий]], [[Плутарх]], [[Херодот]] и др., и надписи върху съхрнанените историческите паметници в Северна Африка. Първични картагенски исторически източници са изключително редки.
Изследването за историята на [[Картаген]] е основана на гръцки и латински писмени източници дело на [[Тит Ливий]], [[Плутарх]], [[Херодот]] и др. и надписи върху съхрнанените историческите паметници в Северна Африка. Първични картагенски исторически източници са изключително редки.
== Основаване на Картаген ==
== Основаване на Картаген ==

Версия от 11:39, 24 юни 2012

Историята на Картаген датира от около 1200 г. пр.н.е. до 698 г., т.е. градът има близо две хилядолетна история. Официално за година на основане на града се приема 825 или 814 пр.н.е., но това е условно и според легендата.[източник?]

След битката при Кадеш, около 1200 г. пр.н.е. огромна преселническа вълна от т.нар. морски народи залива западносемитската страна от юдейската порта до делтата на Нил в Долен Египет. Цялата финикийска страна, в това число и двата водещи центъра Тир и Сидон, са засегнати от разселението на морските народи. От една страна, Древен Египет, загрижен за собствената си съдба, оставя на произвола на съдбата бившите си зависими територии, а от друга - финикийците получават възможност сами да поемат грижите за оцеляването и бъдещето си. Именно от това време датират първите сигурни сведения за финикийска колонизация по Средиземноморието. Известно е, че съседната на Картаген - Утика е основана по времето на Троянската война,[източник?] която се приема и за най-древния финикийски град в Древна Либия, т.е. на африканския бряг въобще. Трудно е да се установи откъде идват уменията в корабоплаването на финикийците (предвид характера на западносемитската митология), но има голяма вероятност те да са придобити и заимствани от досега им с морските народи[източник?], част от които са и филистимляните (от които носи името си Палестина).[източник?] Като типична финикийска колония първият пунически Картаген не правел никакво изключение от съседните му финикийски колонии и се развивал традиционно както тях. Нещо повече, явно ценейки първенстващата пионерска роля на съседна Утика, Пунически Картаген във външните си отношения и международните договори винаги се изписвал като "Картаген и Утика", макар западнофиникийската столица да имала несравнимо с Утика международно значение и авторитет.

Първият пунически период от историята на Картаген датира предположително от около 1000 г. пр.н.е. до 146 г. пр.н.е., когато след щурм градът е превзет от римската армия под предводителството на Сципион Емилиан. След пълното му сриване със земята, по изричната воля за това на Римския Сенат земята, на която се е издигал пуническият град е разорана и посипана със сол, а мястото прокълнато от римляните като най-ненавистното на земята. Забранено е строителството вовеки. Въпреки това, след уталожване на страстите в Рим, е приет Lex Rubria, по силата на който се допуска изграждането на първата римска колония извън Италия и в съседство с пуническия град изниква Римски Картаген. Римският град просъщствува до 698 г., когато е разрушен при арабското завоюване на Северна Африка и повече не е възстановяван. Римският период от историята на Картаген се разделя на три периода - до превземането му от вандалите през 439 г., след което градът става столица на Кралство на вандали и алани, като по време на вандалската война в 533 г., император Юстиниан Велики връща владението му за Източната Римска империя. От 533 до края на съществуването си, Картаген е византийски.

Днес мястото, където се е издигал античен Картаген, е част от предградията на град Тунис. В периода на своя най-голям разцвет, Пуническият Картаген достига с предградията си близо 700 хил. жители - точно толкова колкото е имал и Древен Рим по същото време, а Римски Картаген се превръща в третия по-големина и значение град през 1 век пр.н.е. по времето на римската република - след столицата и Древна Атина.

Хронология

Източници

Изследването за историята на Картаген е основана на гръцки и латински писмени източници дело на Тит Ливий, Плутарх, Херодот и др. и надписи върху съхрнанените историческите паметници в Северна Африка. Първични картагенски исторически източници са изключително редки.

Основаване на Картаген

Картаген е основан от финикийски колонисти от град Тир през 9 век преди Христа. Според легендата негова основателка е царица Дидона. Когато троянецът Еней, оцелял след падането на Троя и тръгнал да търси своя земя, заедно със семейството си, идва при нея, Дидона се влюбва в него. Предлага му да остане при нея, но Еней я напуска. Разгневена, Дидона проклина Еней, че те винаги ще бъдат врагове. Така се полагат основите на враждата между Рим и Картаген, тъй като Еней е родоначалник на основателите на Рим.

Финикийска колонизация

Договор с Рим

Сицилийски войни

Пунически войни

Картаген при римляните

Картаген при вандалите

Картаген е столица на Вандалското кралство в Северна Африка. Превзет е по време на походът на Юстиниан I срещу вандалите.

Картаген при източните римляни (ромеите)

Картаген през средновековието

Шаблон:Link GA