Караманлии: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
м Защитена „Караманлии“: Чест обект на вандализъм ([Редактиране=Позволено само за автоматично одобрени потребители] (изтича на 17:38, 26 авг...
м Свали защитата на „Караманлии“: така става по-лошо: вж. Специални:Възстановяване/Прабългарски езици
(Няма разлика)

Версия от 23:20, 3 март 2016

Тази статия е за населението на Карамания. За заселниците дали името на Караманската държава вижте Карамани. За селото в Република Македония вижте Карамани (село).

Снимка от караманска сватба в Малакопи (днес Деринкую, Карамания, 1910 г.

Караманлиите (Шаблон:Lang-el, Шаблон:Lang-tr) са турскоезично население, което изповядва гръцко източно православие от град Караман и област Кападокия в Централен Анадол.[1]

История и диаспора

През 1923 г. по гръцко-турския Лозански договор за размяна на население повечето от караманлиите са преселени в Гърция - около 100 000 души.

Днес изселените караманлии живеят предимно в Гърция. Има значителна диаспора в Западна Европа и Северна Америка.

Версии за произход

Съществуват разни версии за произхода им.

Гърци

Според първата те са тюркозирани гърци, доколкото изповядват православието и ползват гръцката азбука за записване на турската реч. В езика им обаче има твърде малко думи, заимствани от гръцки език, което прави тази версия малко вероятна.

Тюрки

Съгласно друга версия те са потомци на тюркски племена, заселили се в тази област през XIII в. в резултат от монголското нашествия и преминали в православието от тенгризма. В полза та тази версия свидетелстват исторически източници и общата с други тюркски народи култура, а също фактът, че езикът им е близък до диалекта на юруците (анадолски/анатолийски туркмени).

Характеристика на езика

Караманлиите говорят на турски с подчертано османски характеристики. Честа е употребата на старотурски думи и изрази. Поради своята източноправославна вяра по време на Османската империя са използвали гръцката писменост. Съществува обширна литература на караманлийско наречие.

Източници

Вижте още

Външни препратки