ГКПП Капитан Андреево - Капъкуле: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 21: Ред 21:
<references />
<references />


{{Портал|България}}
{{Портал|Турция}}

[[Категория:ГКПП между България и Турция|Капитан Андреево - Капъкуле]]
[[Категория:Отношения между България и Турция]]
[[Категория:Община Свиленград]]
[[Категория:Община Свиленград]]
[[Категория:ГКПП между България и Турция|Капитан Андреево – Капъкуле]]
[[Категория:Вилает Одрин]]
[[Категория:Вилает Одрин]]

Версия от 17:33, 24 февруари 2020

Граничният контролно-пропускателен пункт Капитан Андреево – Капъкуле (на турски: Kapıkule Sınır Kapısı) е разположен на българско-турската граница в близост до българското село Капитан Андреево на левия бряг на река Марица. Наблизо се намира ГКПП Капитан Петко войвода - Орменион, чрез който се осъществява връзка с Гърция.

Граничен контрол се извършва както на автомобилния, така и на железопътния транспорт. Паралелно на шосейния път е изграден железопътен, като гранични гари са Свиленград на българска и Капъкуле на турска територия.

ГКПП е разположен на главния шосеен път и железопътната линия от Западна Европа през Истанбул за Азия. Тук през Античността е преминавал римският път Виа Милитарис.

Граничният пункт е сред основните за преминаване на българската границата, тук протича по-голямата част от търговията между Турция, Иран и Сирия, от една страна, и страните от Европейския съюз, от друга страна. От 2005 г. е забранено преминаването на ГКПП от пешеходци.

ГКПП Капитан Андреево – Капъкуле е сред най-големите и натоварени в света по брой пътници и количество товари, преминаващи през него – по данни от 2008 г. той е вторият по натовареност сухопътен граничен пункт в света[1] и най-натовареният в Европа.[2]

Вижте също

Източници

  1. ((en)) Never-ending line of trucks reaches 17 km at Kapıkule // Today's Zaman. Посетен на 7 юли 2008.
  2. ((en)) Kapıkule Gümrük Kapısı ile ilgili duyuru // Turkish Government-Customs. Посетен на 14 февруари 2009. (на турски)