Аньоло Брондзино

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Аньоло Брондзино
Agnolo Bronzino
{{{описание}}}
Рождено имеАньоло ди Козимо ди Мариано
Роден
Монтичели ди Фиренце, Флорентинска република
Починал
23 ноември 1572 г. (69 г.)
Флоренция, Флорентинско херцогство
НационалностFlag of Italy.svg Италия
СтилФлорентинска школа, Маниеризъм
Аньоло Брондзино в Общомедия

Аньоло Брондзино или Брондзино (на италиански: Agnolo Bronzino), псевдоним на Аньоло ди Козимо ди Мариано (Agnolo di Cosimo di Mariano; * 17 ноември 1503, Монтичели ди Фиренце, Флорентинска република, † 23 ноември 1572, Флоренция, Флорентинско херцогство), е италиански живописец, виден представител на Маниеризма.

Творчество[редактиране | редактиране на кода]

Брондзино рисува фрески, олтарни картини, религиозни, алегорически картини и картини на митологически теми. Славата му обаче се дължи предимно на портретите, които той прави. Брондзино е високобразован и начетен човек и познава добре трудовете на великите му съвременници - хуманисти, като Данте Алигиери и Франческо Петрарка. Пише стихове и е член на Флорентинската академия.

Аньоло Брондзино се учи при Рафаелино дел Гарбо и Якопо Понтормо. Заедно с Понтормо той разписва фрески в картезианския чертог в Галуцо, Вилите на Медичите в Кареджи и Кастело в покрайнините на Флоренция. От 1525 до 1535 г. под силното влияние на своя учител Брондзино създава няколко картини с религиозни и митологически сюжети в стила нае Маниеризма. Над някои картини художниците работят съвместно, затова точно да се определи тяхното авторство е доста сложно.

През 1530 г. той става придворен художник на херцога на Урбино Франческо Мария дела Ровере. Брондзино участвова в оформлението на фреските с религиозно и митологическо съдържание на Вила Империале в Пезаро. За Гуидобалдо II дела Ровере Брондзино рисува картината „Състезание между Аполон и Марсий“, а през 1532 г. портрет на херцога, с който започва успеха си като портретиста.

Галерия[редактиране | редактиране на кода]

За него[редактиране | редактиране на кода]

Източници[редактиране | редактиране на кода]


Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]