Направо към съдържанието

Киевски академичен театър за драма и комедия на левия бряг на Днепър

Киевски академичен театър за драма и комедия на левия бряг на Днепър
МястоКиев
СтранаУкрайна
Тематикадрама и комедия
Основаване1979 г.
ДиректорОлена Шрамко-Пушкина
Адресгр. Киев, пл. „Броварски“ 25
Телефон+380 44 517 89 90
Сайтdrama-comedy.kiev.ua
Карта Местоположение в Киев

Киевски академичен театър за драма и комедия на левия бряг на Днепър (на украински: Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра) е театър в Киев, Украйна, основан през 1979 година.

Първото събиране на трупата на театъра е на 7 септември 1978 г., а първата премиера („Най-високата точка – любов“ от Родион Феденьов) се провежда на 21 април 1979 г. в сградата на Киевския академичен куклен театър.

Дълги години театърът няма собствено помещение. През май 1982 г. градските власти предават на младия театър сградата на кино „Космос“, намиращ се в района на града на левия бряг на р. Днепър. Възстановените помещения стават първият театър на левия бряг на Киев, както и първият нов театър в Киев след края на Втората световна война. На 21 декември 1990 г. официално е открит театърът на левия бряг на Днепър с пиесата „Винаги ще съм за теб наречена“ на Отар Йоселиани.

Пиесата „Лъжата“ по Володимир Винниченко, поставена през 1992 г., става първото украиноезично представление на театъра.

Антрето на театъра

Представления и гастроли

[редактиране | редактиране на кода]

Театърът гастролира в Русия, Грузия, Беларус, Латвия, Литва, Германия. В Украйна театърът гостува в Днипро, Одеса, Севастопол, Чернигов, Лвов, Ивано-Франкивск, Полтава, Тернопил, Дрохобич, Ужгород. В периода от 2000 г. до 2004 г. театърът участва в различни международни театрални фестивали: Международен фестивал на ОНД, фестивал на балтийските държави „Балтийска къща“ в Санкт Петербург, „Бялата кула“ в Брест, „Играе Гогол“ в Полтава, фестивали на руската класика в Гомел, Толиати, Брянск, Международен фестивал „Херсонски игри“ в Севастопол, Международен фестивал „Златен лъв“ в Лвов, фестивала „Добрият театър“ в Енергодар, „Септемврийски скъпоценни камъни“ в Кропивницки, „Премиери на сезона“ в Ивано-Франкивск и други.

Театърът взима участие в Дните на украинската култура в чужбина със спектакъла „Малко вино... или 70 завъртания“ от Луиджи Пирандело, представен в Париж и Нанси. С пиесата „Mein Kampf, или Чорапи в кафемашина" по Джордж Табори, театърът представя киевската театрална култура по време на Дните на културата в Киев.

До 2018 година ръководител на театъра е народния артист на Украйна и народен артист на Русия Едуард Митницки. От 2019 г. ръководството е поето от Стас Жирков.[1] От 2023 г., ръководител на театъра е Олеся Журакивска.[2]

Някои от известните актьори, които са играли в театъра, включват:

  • Неонила Билецка (народен артист на Украйна);
  • Олександр Ганноченко (народен артист на Украйна);
  • Володимир Горянски (народен артист на Украйна);
  • Виктор Жданов (заслужил артист на Украйна);
  • Володимир Заднипровски (заслужил артист на Украйна);
  • Свитлана Золотко (заслужила артистка на Украйна);
  • Тамара Кибалникова (заслужила артистка на Украйна);
  • Тетяна Круликовска (заслужила артистка на Украйна);
  • Ирина Мелник (заслужила артистка на Украйна);
  • Андрий Мостренко (заслужил артист на Украйна);
  • Свитлана Орличенко (заслужила артистка на Украйна);
  • Леся Самайева (заслужила артистка на Украйна);
  • Андрий Саминин (заслужил артист на Украйна);
  • Ахмет Сейтаблайев (заслужил артист на Крим);
  • Серхий Солодов (заслужил артист на Украйна);
  • Лев Сомов (народен артист на Украйна).

За времето на съществуването на наградата за театрални изкуство „Киевски пекторал“ (от 1993 г.) театърът получава 15 награди.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра“ в Уикипедия на украински. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​