Девиз
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. Шаблонът е поставен на 07:33, 9 юли 2021 (UTC). |
![]() | Тази статия се нуждае от подобрение. Необходимо е: обща дефиниция. Ако желаете да помогнете на Уикипедия, използвайте опцията редактиране в горното меню над статията, за да нанесете нужните корекции. |
Девиз, мото [1] или слоган е израз, който описва общата мотивация на социална група, организация, институция, нация и т.н. (например „Съединението прави силата“ е национален девиз).
Слоган е запомняща се сентенция, фраза или мото и представлява водещ мотив в политическа, търговска, рекламна или друга целенасочена кампания. Обикновено това е кратък текст с иносказание, чрез който се създава връзка между казаното и целта на кампанията.
Националният девиз обикновено е на националния (локалния) език на организацията или (много често в миналото) на латински.
Може също така да се използва и от отделни хора, без да е пряко свързано или да произхожда от някоя организация или социална група.
Етимология[редактиране | редактиране на кода]
Девиз идва от старофренски: devis, от латинското divisus, а мото от италианското motto – „обещание, обет, изречение“. Слоган идва от ирландското sluagh-ghairm – „боен вик“, заето в английски като slogan.
Примери[редактиране | редактиране на кода]
- Кампанията на Пепси (Pepsi), в която известни личности рекламират продукта завършва със слогана Dare for more (най-общо преведено на български – „Осмели се да искаш повече“).
- Епъл – слоганът е „Мисли различно“ (Think different)
- Търговската марка за спортни стоки Найк (Nike) има за слоган „Просто го направи!“ (Just do it!).
- Популярен политически слоган от „зората на българската демокрация“ е „Времето е наше!“.
- Теленор-слоганът е „Нашият свят си ти“
Бележки[редактиране | редактиране на кода]
- ↑ имат едно и също значение
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „motto“ в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |